Гастарбайтерите заменят Гърция и Испания с Доминикана
Все повече българи стягат куфарите за работа в Куба, Доминиканската република и Бразилия, след като икономическата криза удари пазара на труда в Гърция, Италия и Испания, а политическата – този в Либия, Сирия и Египет. Това показа проверка на „Монитор” сред фирмите, предлагащи работа в чужбина. Специалистите по човешки ресурси вече търсят контакти с техни колеги зад Океана, за да могат да предложат оферти на сънародниците ни, които не искат да се приберат в България
В южноамериканските държави нашенците предимно берат портокали,режат захарна тръстика или мъкнат тухли по строежите на поликлиники, болници или училища. Последните години много българки успяват да се уредят с работа в големи хотелски комплекси като камериерки или сервитьорки. След като научат езика и ако покажат усърдие, те бързо могат да се изкачат и до по-отговорни постове. В тези държави се търсят и много лекари и медицински сестри поради лошото здравеопазване и честите епидемии.
През последните години Куба е не само туристическа дестинации за по-заможните хора, но и интересен пазар на труда за онези, които са изгубили работата си в Гърция или Испания, а не искат да се прибират у нас. Гастарбайтерите обикновено получават подслон в стаи от казармен тип, храна и транспорт до работното място
Индексът за човешко развитие в Куба е по-голям от този на България, а страната е на 14-о място по най-ниска безработица в света – само двама на сто души безделничат. Работните заплати са в рамките на 20-50 долара, но цените там са почти символични. Най-добри са печалбите в туристическия бизнес. Преди около 4 години Раул Кастро разреши развитието на частни селски стопанства и сега фермерството набира скорост. Тепърва ще има добри възможности за чужденците, които искат да инвестират в малки ферми.
Атрактивни за българите са и дестинации като Доминиканската република, Колумбия и Перу. Според родни експерти по човешки ресурси държавите в Южна Америка ще стават все по-атрактивни за работа по няколко причини – търсят чужди инвестиции, стремят се към интегриране на пазарите с тези в ЕС и се нуждаят спешно от висококвалифицирани специалисти. Имало и друга причина българите да се чувстват добре в тези страни – съдебната система е слаба и нарушаването на законите не се наказва в повечето случаи.
В Колумбия например живеят около 90 българи, но напоследък натам се ориентират и други нашенци. Двустранните отношения между София и Богота са приятелски и имат сериозен потенциал за развитие, обясниха от външното министерство. Въпреки че страната ни е закрила посолството си там през 1998 г., дипломатите ни са убедени, че съществуват добри възможности за реализация на сънародниците ни. Според МВнР в Колумбия живеят предимно музиканти и спортни треньори.
Дипломатите ни не знаят броят на българите в Перу - той бил незначителен. Те предпочитали да се установят в столицата Лима, където имало възможност да си намерят работа.