Трябва ли да забравим Гърция и да започнем да се безпокоим за Китай?
Влиянието, което ще окаже върху световната икономика пониженото търсене на суровини от Китай, е тема, която се обсъжда в медиите много по-малко, отколкото излизането на Гърция от еврозоната, коментира Financial Times в свой анализ. А забавянето на ръста на Китай може да има много по-трагични последици от излизането на Гърция от еврозоната.
В петгодишният икономически план на азиатския гигант до 2015 г. се говори за забравяне на икономическия ръст на страната до 8%.
За много страни, в чиято търговия Китай заема основно място, залогът е твърде висок. Китай стана основен търговски партньор на страни като Австралия, Южна Корея, Япония, Филипините, Бразилия, Чили, Перу, Ангола и ЮАР.
Понижаването на търсенето на Китай ще доведе до понижаване на цените на стоки като петрол, мед и желязо.
„Забавянето на ръста на Китай е доказателство за края на една ера, по време на която развиващите се пазари растяха необичайно бързо“, заявява Ручир Шарма от Morgan Stanley.
“Забавянето на ръста на Китай няма да окаже еднакво отрицателно въздействие върху всички страни“, отчита обаче Фредерик Науман, регионален икономист на HSBC, като отделя две групи стоки- пшеница и соя, които ще поскъпват. Подобна ще бъде ситуацията и за износителите на палмово масло, а някои от големите вносители на петрол ще бъдат облагодетелствани от спада на цената.
Ако Гърция излезе от еврозоната, ще бъде лошо за всички. Ако ръстът на Китай се забави, то ефектът ще бъде нееднозначен.