Десетте най-големи загуби от търговия на всички времена
Напоследък всички говорят за загубата от търговия с деривативни инструменти на JPMorgan в размер на 2 млрд. долара, която беше разкрита миналия месец.
Главният изпълнителен директор на банка Джейми Даймън вече два пъти дава показания пред Конгреса на САЩ, а редица регулаторни органи и агенции проверяват как се е случило това.
Мултимилиардните загуби обаче не са нещо ново за Уолстрийт.
В историята има много загуби от търговия , чиято стойност надхвърля тази от JPMorgan.
Ето и кои са 10-те най-големи загуби на всички времена, сред които вече влиза и JPMorgan:
Германска компания спекулира с цената на петрола и губи 1.3 млрд. долара.
Компания: Metallgesellschaft AG
Година: 1993 г.
Местоположение: Германия
Загуба: 1.3 млрд. долара
Под ръководството на главния изпълнителен директор Хайнц Шимелбуш, германската компания Metallgellschaft достига до ръба на фалита, след като губи 1.3 млрд. долара от опити за спекулативна търговия. Компанията залага, че цената на петрола ще нарасне на фючърсните пазари, но вместо това цените падат.
Главният изпълнителен директор е свален от поста след загубата.
Робърт Сайтрон губи 1.7 млрд. долара от името на окръг Ориндж, който в крайна сметка подава заявление за фалит.
Година: 1994 г.
Мостоположение: Окръг Ориндж, Калифорния
Загуба: 1.7 млрд. долара
През 1994 г. Сайтрон отговаря за събирането на данъците и инвестиционната дейност на окръг Ориндж. Той прави редица сделки с висок ливъридж, които включвали репо споразумения и облигации с плаващ лихвен процент.
Средствата, които той е управлявал възлизали на около 8 млрд. долара, а Сайтрон разчитал на факта, че лихвените проценти ще останат ниски. Те обаче се покачват, в резултат на което загубите на окръг Ориндж възлизат 1.7 млрд. долара и той влиза в процедура по ликвидация.
През миналия месец стана ясно, че трейдър на JPMorgan в Лондон е натрупал загуби за банката в размер на 2 млрд. долара от сделки с деривативи.
Компания: JPMorgan
Местоположение: Великобритания
Година: 2012 г.
Загуба: 2 млрд. долара (според някои оценки сумата може да нарасне)
На 10 май от JPMorgan обявиха загуба в размер на 2 млрд. долара в Лондон, свързани със сделки с деривативи. Бруно Иксил, известен още като "Лондонският кит" беше разкрит от медиите като трейдърът, сключил тези сделки, още преди загубата на банката да бъде обявена.
Трейдър нанесе на UBS загуби в размер на 2.3 млрд. долара от неоторизирани сделки в офиса на банката в Лондон. Скандалът доведе до оставката на главния изпълнителен директор на банката.
Компания: UBS
Година: 2011 г.
Местоположение: Великобритания
Загуба: 2.3 млрд. долара
През септември 2011 г. от UBS обявиха неочаквана загуба в размер на 2.3 млрд. долара, за която е отговорен трейдър на банката в нейния офис в Лондон. Впоследствие Куеку Адоболи е разкрит като виновник.
През февруари той отказа да се признае за виновен по обвиненията в измама и подправяне на счетоводни отчети. Адоболи беше освободен под гаранция по-рано този месец.
Малко след като загубата беше обявена, главният изпълнителен директор на швейцарската Одвалд Грубел подаде оставка.
През 2008 г. бразилски производител на целулоза губи 2.5 млрд. долара от търговия с валута.
Компания: Aracruz
Година: 2008 г.
Местоположение: Бразилия
Загуба: 2.5 млрд. долара
По това време Aracruz е най-големият производител на евкалиптова целулоза. През 2008 г. компанията отчита сериозни загуби от сделки с валута, след като залага, че бразилският реал ще поскъпне. Валутата обаче поевтинява.
Главният финансов директор на компанията Айсак Загури подава оставка скоро след това.
През 2009 г. Aracruz се слива с VCP и е преименувана на Fibria.
През 1996 г. главният трйедър на Sumitomo се опитва да притисне пазара на мед и губи 2.6 млрд. долара. В крайна сметка отива в затвора.
Компания: Sumitomo Corporation
Година: 1996 г.
Загуба: 2.6 млрд. долара
Ясуо Хаманака, който носел прякорите "г-н Пет процента" и "г-н Мед" заради агресивния си стил на търговия на пазара на мед, носи на загуба от 2.6 млрд. долара от неоторизирани сделки с мед на борсата в Лондон.
В резултат на сделките си Хаманака Хаманака е осъден на осем години в затвора през 1998 г. Той е освободен през юли 2005 г., година преди изтичането на присъдата му.
Long-Term Capital Management губи 4.6 млрд. долара за четири месеца вследствие на лоши инвестиции в руски облигации и се налага да бъде спасяван от няколко банки.
Компания: Long-Term Capital Management
Местонахождение: Гринуич, Кънектикът
Година: 1998 г.
Загуба: 4.6 млрд. долара
През 1998 г. Long-Term Capital Management инвестира в руски облигации с прекалено голям ливъридж. За съжаление Русия достига до дефолт по тези облигации. В резултат на това фондът на Джон Мериуедър губи 4.6 млрд. долара за четири месеца.
От нюйоркското подразделение на Федералния резерв на САЩ събират 14 банки от Уолстрийт, между които Goldman Sachs, JPMorgan и Credit Suisse да спасяват фонда.
Фондът в крайна сметка преустановява дейност през 2000 г.
Хеджфондът Amaranth фалира през 2006 г., след поредица неуспешни сделки на трейдър на пазарите на газови фючърси. Фондът губи 6.6 млрд. долара.
Компания: Amaranth Advisors
Местонахождение: САЩ
Година: 2006 г.
Загуба: 6.6 млрд. долара
Браян Хънтър, бивш трейдър на вече несъществуващия хеджфонд Amaranth, прави неуспешни сделки с газови фючърси през 2006 г., вследствие на които фондът губи 6.6 млрд. долара.
Жером Кервиел нанася загуба от 7.2 млрд. долара на Societe Generale и в момента е изправен пред вероятността да влезе в затвора.
Компания: Societe Generale
Местонахождение: Франция
Година: 2008 г.
Загуба: 7.2 млрд. долара
Трейдърът на Societe Generale Кервиел нанася на френската банка загуба в размер на около 7.2 млрд. долара вследствие на неоторизирани сделки с деривативни инструменти.
През октомври 2010 г. той е осъден на три години затвор, но планира да обжалва.
През 2007 г. Morgan Stanley губи 9 млрд. долара от катастрофални сделки, свързани с високорискови ипотеки.
Компания: Morgan Stanley
Местонахождение: САЩ
Година: 2007 г.
Загуба: 9 млрд. долара
Хауърд Хюблер, бивш трейдър в Morgan Stanley, нанася на банката 9 млрд. долара загуби, свързани с пазара на високорискови ипотеки.
Хюблер напуска банката през октомври 2007 г. Загубите на банката обаче водят и до напускането на един от президентите на банката- Зоуи Круз. Главният изпълнителен директор на банката по това време Джон Мак подава оставка заради скандала, но бордът на директорите го оставя на поста му.