Данъчен скандал в Би Би Си
Държавната медийна компания на Великобритания Би Би Си обяви, че ще проведе пълно разследване на методите, чрез които се назначават нейните служители, след разкрития на ежедневника „Гардиън” за възможни практики, насочени към укриване на данъци.
Според информацията на „Гардиън”, най-малко един служител на компанията е бил принуден да запази статута си на „временен служител”, за да се избегне по този начин заплащането на данъци и осигуровки при постоянните трудови договори.
Ръководството на Би Би Си твърди, че само 148 от нейните журналисти са наети посредством трудови посредници, защото този брой отговаря на нормите в сферата, а не за да се укриват данъци.
Договорите на служителите, наемани чрез трудови посредници, не се облагат с данък върху дохода и не подлежат на задължително осигуряване. Практика във Великобритания, често използвана от работодатели, за да намаляват данъчните си задължения, посочва bTV.
Наскорошни разкрития, че над 2 000 държавни служители използват различни облекчения в трудовото право, за да избегнат плащането на данъци, разтърсиха Великобритания и предизвикаха предприемането на мерки от страна на правителството.
Председателят на Комисията по публичните плащания към парламента на Великобритания Маргарет Ходж заяви по време на публично изслушване на финансовия директор на Би Би Си Зарин Пател, че най-малко един известен водещ е бил принуден да приеме договор с посредническа фирма, за да не му бъде намалена заплатата.
Общо 41 служители на свободна практика в Би Би Си са заработили над 100 000 лири миналата година и не са платили данък при източника, като петима от тях печелят повече от 150 000 лири годишно, заявяват от медийния гигант.
Заради големия обществен интерес Би Би Си ще направи пълна проверка по обвиненията.