Как да подбираме акции и защо да купуваме сега?
Ако следвате съвета на Бъфет: „Бъди алчен, когато другите ги е страх и се страхувай, когато другите са алчни“, то момента за покупка на акции на БФБ най-вероятно не е никак лош. Безспорно въпросът, който ще започне да се върти в главите на инвеститорите, е към акциите на кои компании да се насочат.
Пред да посочим какво трябва да гледат инвеститорите при подбор на компании в портфейлите си, ето някои насоки защо да купуваме акции на БФБ в момента или защо моментът е подходящ:
Крайни стойности на песимизъм
Едва ли ще намерите човек (било то професионалист или индивидулен инвеститор), който уверено да заяви, че момента за инвестиране на БФБ е подходящ. Страхът все още властва с пълна сила на пазара и дори най-смелите сериозно биха се замислили дали да инвестират на борсата.
Догонващ потенциал
Въпреки дълговата криза в Европа, борсите на най-силно засегнатите от кризата страни (и тези отбелязали най-сериозни понижения през изминалата година) са сред най-добре представящите се от началото на годината.
Родните индекси са изключение от правилото, като са в дъното на класацията – на шесто място, като най-зле представящи се световни индекси от началото на годината. Това, въпреки факта, че спадът през 2011 г. бе съпоставим с най-лошото представяне на индексите в Европа, а България далеч не е в центъра на дълговата криза.
Понижение на лихвите по депозитите
Спестяванията на населението са изключително насочени към банкови депозити, лихвите по които, за съжаление, са в тенденция на непрекъснат спад през последната година, като тази тенденция най-вероятно ще продължи и в бъдеще.
Това е напълно възможно да кара все повече хора да търсят други алтернативи за по-висок доход на спестяванията си, каквито, за съжаление, липсват.
Опасност от инфлация
В условията на спадащи лихви по депозитите, поскъпването на суровините, горивата и електроенергията неизбежно ще води след себе си инфлация, като натискът най-вероятно ще се повишава с времето. В исторически план инвестициите на развитите борси са доказали своята антиинфлационна роля.
За тези, които смятат горните пунктове за основателни, разполагат със спестени средства и в пълна степен осъзнават рисковете, свързани с борсата, ето някои съвети как да избират компании, които да влязат в портфейла им:
Диверсификация
На първо място, колкото и банално да звучи, спазвайте съветите за диверсификация. Така ще избегнете риска да уцелите посоката на пазара, а избраната от вас позиция да се движи встрани от него. Добре диверсифицираният портфейл осигурява, ако не по-добра, то поне близка до пазарната доходност.
Сини чипове с висока ликвидност
Избирайте „сини чипове“, които са лидери в сектора си и се отличават с висока ликвидност. Последната е основният проблем на пазара ни през последните години и проблем номер едно според почти всички пазарни участници. Това ще ви подсигури възможност за лесно влизане и излизане от пазара, преструктуриране на портфейла и т.н.
Ако сте решили да ползвате кредитен ресурс под формата на „залог на ценни книжа“, притежаването на такъв род компании в портфейла ви ще направи по-лесно това.
Напълно е възможно високият интерес към най-ликвидните позиции да ги направи предпочитан избор, а доходността им да е по-висока от пазарната.
Печалбата
Добрата печалба е задължителна характеристика на добрите акции. Най-точно можем да измерим потенциала на дадена компания, като видим какъв е ръстът на печалбите й. Тук важи постулатът "колкото по-голям, толкова по-добре". Разбира се, ръстът на печалбата не е единственият и достатъчен фактор за повишение в цените на акциите.
Продажби, марджин на печалбата, възвръщаемост
Това са три фундаментални характеристики, които трябва да знаем как да интерпретираме. Добрите продажби водят до добри печалби, ето защо този фактор е много важен. По принцип има два начина една компания да увеличи печалбата си – като прави повече продажби и като намали разходите си. В идеалния случай ще прави и двете.
Когато забележите компания, отбелязваща голям ръст на продажби, това е знак, че и печалбата й ще расте, че има повече търсене на нейните услуги, че тя ще се разраства и оттам, че цената на акциите също ще расте.
Също така търсете компании с голям марджин на печалбата. Изследвания показват, че най-печелившите акции в историята са на компании с висок марджин. Що се отнася до възвръщаемостта на собствения капитал - специалисти съветват да избягвате книжа с по-малка такава от 17%.
Следвайте големите
Добре е да инвестирате в акции, които купуват и професионалистите. Когато взаимни фондове и други професионални инвеститори купуват дадени емисии, цената им обикновено се покачва.
Не е зле да обръщате внимание на това какви избори правят те, защото зад тях стоят групи от специалисти, изследващи пазара и следящи развитието на компаниите, преди да се препоръча покупка.
Има си причини някои компании да са лидери на пазара. А кои са лидерите? Това са компаниите, чиито акции предоставят добри възможности за бъдещи печалби.
Според анализи, 87% от най-успешните акции на борсата в САЩ са се покачвали с месеци още преди да започнат драматичните скокове в цените им. Тази стратегия е обратна на онази, която залага на моментните успехи.
Резистентни на спад
Когато дадена цена отбележи рекорден връх, някои трейдъри решават, че най-добрите времена за тази компания са отминали, но според анализатори, това може да означава, че те тепърва започват и би трябвало да се замислите дали да не купите от тях.
Нови продукти, услуги или мениджмънт. Резките обрати нагоре не се случват просто така. Понякога зад тях стои нов мениджмънт, който лансира нови продукти или услуги.
Когато избирате акции правете цялостен анализ – фундаментите на компанията, каква позиция заема в съответния си сектор (лидерска, разрастваща се и т. н.), има ли интерес от страна на институционалните инвеститори, таблиците и анализите на специалистите й, с две думи - всичко, изброено по-горе.
Тук трябва да отбележим, че купуването на добри акции е само първата крачка. Трябва да имате цялостен план за това какво да правите по-нататък, за да поддържате нивото на печалбата си.