Няколко противоречиви истории от света на милиардерите
Милиардерите, особено тези, които сами са спечелили милиардите си, не мога да не спечелят възхищението ни. Тяхното богатство губи значението си на „пари“ и става измерител за постижения, воля и интелект на самия милиардер. Затова ни привлича толкова. И все пак живеем ли в един мит за милиардерите, как те трупат богатство и как го харчат:
Кой печели, когато запалите цигара?
Големият дял от печалбите на цигари от марката Marlboro, L&M, Bond Street, Parliament, Philip Morris, Chesterfield, Next, Morven Gold, Muratti, и др. отива в джоба на десетина големи акционери.
Най-богатият сред тях е Кралос Слим. Макар да сме свикнали да мислим за него като за телекомуникационен магнат, той печели десетки милиони от цигари, които пък после харчи за подобряване на медицинските грижи в родината си Мексико.
Дивиденти от тютюнопушене получават още бившият председател на Съвета на Съюза на швейцарските банки и ръководител на Американската търговска палата в Швейцария Матис Кабиалавета, бившият редактор на The Economist и член на парламента на Великобритания Джон Дъдли Фишбирн, както и генералният директор на Fiat SpA Серджио Маркионе.
За размера на дивидентите, които получават тези джентълмени, можем да съдим по заплатата на генералния директор на Philip Morris International Лоуса Камилери, който печели 32 млн. долара на година.
Samsung и подкупите
Президентът на Samsung Group освен с електроника се занимава и със строителство на небостъргачи, автомобилостроене, химическа и тежка промишленост. 70-годишният Ли Кун-хи има състояние, което се оценява на 8.3 млрд. долара и заема 106 място в класацията на Forbes. Но третият син на основателя на корпорацията Ли Бьонг- чол далеч не е с безупречна репутация. Като член на МОК се смята, че той е оказал сериозен натиск за спечелване на домакинството за зимните олимпийски игри през 2018 г. от Южна Корея.
През 2008 г. домът и офисът му бяха претърсени по обвинения, че чрез един от фондовете си е купувал прокурори, съдии и политици. Ли Бьонг- чол бе осъден, поема пълна отговорност за опетненото име на компанията си и напуска пост, макар че след изтичане на присъдата се връща начело.
Не всичко е добре и в личен план за милиардера. През 2005 г. неговата дъщеря Лю Юн-хен сложи край на живота си, след като нейният баща й забрани да се омъжи за избраника си. В момента момичето щеше да притежава 157 млн. долара. В противоречие с корейските здрави семейни връзки, Лю Юн-хен е в изключително лоши отношения и с братята и сестра си, които през февруари тази година поведоха срещу него дело за бащиното си наследство.
Главата на Panasonic получава поста благодарение на компютъра
Световният лидер по производство на битова техника Panasonic Corp израства от японската корпорация Matsushita Electric и на практика веднага, макар и не без бой, престава да е семейна компания.
Законният наследник на Коносуке Мацушита и неговата официална съпруга Мумено умира преди да навърши година. Отношенията между бащата и дъщерята пък са прекъснати след семеен скандал- тя се жени за син на бояджия. Останал сам, основателят на компанията прекарва последните си години с бивша гейша, която му ражда три деца. Но родените извън брака деца в Япония не могат да бъдат законни наследници и когато идва време да предаде юздите на компанията, Коносуке Мацушита просто няма на кого (на извънбрачните деца в Япония се гледа като на голям позор и това би било пагубно за фирмата). Но той бил забелязал един свой служител. Това е Кунио Накамура- началник на един отдел по продажби на Matsushita Electric. От погледа на Коносуке Мацушита не останало скрито, че Кунио Накамура много бързо усвоявал новопоявилата се технология- компютър. Затова той решава, че това е човекът, който ще развие компанията.
Когато през 1989 г. основателя на Panasonic умира, между семейството и борда на директорите възникват търкания: докато едните се опитват да запазят компанията като семейна, бордът се опитва да постави наследниците в изолация. В крайна сметка печели Кунио Накамура. Той е назначен начело на компанията, прави драстични съкращения, изправя я на крака и сменя името й на Panasonic Corp.
Зетят на Мацушита заема поста почетен президент, извънбрачният син Масаюки не получава президентския пост. За успокоение на съвестта основателят на компанията приписва на сина си 244.9 млрд. йени, което се равнява на 3 млрд. долара, и би било най-голямото наследство, предавано някога в Страната на изгряващото слънце, стига да можеше да се оформи юридически. Днес 67-годишният Масаюки Мацушита е вицепрезидент на компанията. Как ли се чувства, знаейки че той и децата му ще останат винаги втори в нея.