Негативните перспективи пред еврото остават
Доларът поскъпна спрямо повечето основни валути на фона на опасенията от продължаващата европейска дългова криза, което повиши търсенето на спасителни валути.
Така щатската валута продължи четиридневното си поскъпване спрямо еврото преди данните утре за БВП на Германия и Франция.
Изнесени днес данни посочиха по-слаб от очакванията на анализаторите ръст на японската икономика, на фона на забавянето в темповете на износа на страната.
Търсенето на австралийски и новозеландски долари бе ограничено, след като азиатските индекси не съумяха да продължат ръста си от миналата седмица, който бе най-големият от януари насам.
„Данните за БВП на Япония потвърдиха лошото текущо състояние на световната икономика“, коментира Джонатан Кавенаг, стратег в Westpac Banking Corp., цитиран от финансовото издание Bloomberg. „Утрешните данни за БВП на еврозоната се очаква да потвърдят тази картина“, допълва още специалистът.
Третата най-голяма световна икономика е забавила ръста си до 1.4% на годишна база през второто тримесечие, на фона на ревизираните 5.5% през първото тримесечие на годината, според данните на японското министерство. Резултатът се оказа значително под средните очаквания на анализаторите за ръст от 2.3% на годишна база.
Икономиката на зоната се очаква да се е свила с 0.2% през второто тримесечие спрямо предходното, според средните очаквания на специалистите. Тази на Франция най-вероятно се е свила с 0.1%, докато немската е забавила ръста си до 0.2%.
Еврото се търгува при нива от 1.2295 късно снощи, след като добави 0.9% през предходните четири дни. Зелените пари добавиха с 0.1% до 78.33 йени. Еврото е при нива от 96.31 йени спрямо 96.17 в края на миналата седмица.
През последната една година доларът е поскъпнал с 6.9%, което бе второто му най-добро представяне сред 10-те основни валути. Йената добави 2.8% към стойността си, а еврото загуби 8.9% за посочения период.
Щатската валута има склонност да поскъпва в трудни за финансовата система моменти поради факта, че е основна резервна валута.
„Данните в Европа най-вероятно ще са негативни“, според Майк Джоунс, стратег в Wellington at Bank of New Zealand. „В краткосрочен план можем да видим по-нататъшна слабост за единната валута“, допълва още специалистът.