Милиардер филантроп просто не може да фалира
Чарлз Фийни седи в креслото си срещу стар телевизор под рисунките на внуците си, закачени на стената, и до зарязан обръч за въртене и обяснява как ще се отърве от последните си 1.5 млрд. долара до 2016 г.
Точно както е направил с първите си 6 млрд. долара, всичките пари ще бъдат дарени чрез Atlantic Philanthropies - групата частни фондации, които той основава през 1982 г. и успява да ръководи анонимно в продължение на 15 години, въпреки че това е бил един от най-големите източници на безвъзмездни помощи в САЩ, Ирландия, ЮАР и Виетнам.
Защо обаче иска да похарчи парите си? Осемдесет и една годишният Фийни, който няма романтична обвързаност към богатството, казва, че светът има достатъчно спешни проблеми, които изискват внимание сега, преди да станат още по-скъпи за решаване.
"Когато имаш пари, ги харчиш," казва Фийни. "Когато си похарчил всичко, позволи на някой друг да направи същото и да похарчи неговите пари."
Когато последните й пари бъдат похарчени и затвори врати някъде около 2020 г., Atlantic Philanthropies ще бъде най-голямата такава организация, която се е закрила доброволно, казва Стивън Лоурънс, ръководител отдел проучвания във Foundation Center. (Много по-голямата фондация на Бил и Мелинда Гейтс планира да се закрие 50 години, след като основателите й умрат.)
Към края си Atlantic Philanthropies ще е инвестирала около 7.5 млрд. долара в преки здравни грижи, имиграционни реформи, образование, правосъдие и миротворчески инициативи.
Миналата година Фийни дарява на университета Корнел, който е завършил, 350 млн. долара. Той също така е дарил 270 млн. долара за нов медицински кампус в Сан Франциско.
С голямата филантропия обикновено идва публичната слава за богатите дарители. Множество сгради и институти са посветени на тях и носят техните имена.
Никъде няма сграда, която да носи името на Фийни. Сред магнатите той е фигура с рядко влияние, пазейки личното си пространство много повече, отколкото парите си.
Той основава дарителските си компании на Бермудските острови, до голяма степен заради факта, че това няма да го задължава да разкрива информация в САЩ. Това също така означава, че той не получава данъчни облекчения заради своите дарения.
Фийни е роден в семейство от работническата класа в Елизабет, Ню Джърси и служи като радист във военновъздушните сили на САЩ, след което се записва да учи в университета Корнел.
Той започва да продава алкохол на моряците по пристанищата, след което основава компанията Duty Free Shoppers Group, която ръководи безмитни магазини по летищата в цял свят и впоследствие продава на LVMH. Той тайно насочва безмитния си бизнес към филантропия през 1984 г. и продължава да инвестира.
През 1997 г. разкрива своята роля в Atlantic Philanthropies, когато продава бизнеса си, но остава извън публичното пространство. В последните 10 години той решава, че осветяването на профила му би могло да вдъхнови богати хора да споделят богатството си.
Фийни си купува дрехи от намаления и споделя: "Не се обличам добре." Доскоро лети в пътническа класа, докато пътува до четири или пет континента. "Те решиха, че като част от празненствата по случай 75-я ми рожден ден ще имам право да летя в първа класа," казва Фийни, звучейки до известна степен засрамен. "Ще бъда честен, не ме бива в летенето вече."
Когато е в Ню Йорк, Фийни живее в сграда на странична улица в Манхатън.
Той на практика е раздал всичко, което е заработил, освен известни средства за четирите си дъщери и един син. Те всички са работили като сервитьори, камериерки и касиери, докато са учели в колежа.
"Искам последният чек, който напиша, да бъде отхвърлен от банката заради липса на средства," казва Фийни.