Не се различаваме от останалите европейци по финансова грамотност
Само 17% от българите вземат напълно самостоятелно финансови решения, докато в Европа този процент е 26 на сто. Останалата част от хората предпочитат да се консултират със своите семейства и с финансови специалисти. Това показват резултатите от поредица от проучвания на ING Group, свързани с финансовата грамотност в Европа и в България.
Изследването е обхванало над 5 000 души от 10 страни в Европа: Холандия, България, Гърция, Испания, Румъния, Словакия, Полша, Чехия, Турция и Унгария. В България са били анкетирани 500 човека, като всички респонденти отговарят за вземането на финансови решения в семейството.
54% от българите вземат решения заедно със семейството си. 9 на сто се осланят на финансови специалисти и вземат решения самостоятелно, а 19% се консултират и със семейството си и с експерти в областта на финансите, сочат резултатите.
62% от българите мислят в дългосрочна перспектива за своите финанси, в сравнение – 70 на сто от европейците мислят дългосрочно.
Когато решават финансови дилеми, 37 на сто от българите се доверяват на интуицията си, а 63 на сто разчитат на фактическия опит. В Европа разпределението по този показател е 31% на 69% съответно.
60% от българите предпочитат да размишляват преди да вземат решение по финансов въпрос, а 40% действат веднага. При останалите страни в Европа процента на размишляващите е още по-голям – 72 на сто спрямо 28 на сто за тези, които действат бързо.
43% от всички европейци понастоящем не разполагат с финансов резерв за спешни нужди. Между 2010 и 2012 г. има лек спад в броя на потребителите с подобен резервен фонд. Наличието на финансов фонд за неотложни нужди в България е много по-ограничено в сравнение със средното за Европа - 59% от българите нямат такъв фонд (при средно 43% за изследваните европейски страни).
По отношение на финансовата грамотност хората в България не се различават съществено от останалите европейци: 22% от българите имат много ниска финансова грамотност, при 20 на сто в Европа. Основни финансови познания имат 66% от хората у нас, също толкова е средният процент и за Европа. Добри финансови познания имат 11% от българите, при 12% в Европа. Отлична е финансовата грамотност на 1% от българите, а такава имат средно 2 на сто от европейците.
Най-важното нещо както за българите, така и за европейците, когато получават бонуси, е да използват тези средства за изплащане на дългове. 40% от хората в България биха похарчили бонуса си именно за това, а в останалите изследвани европейски страни – 37% от хората.
Проучването обхваща и финансовото поведение на респондентите преди и по време на ваканция. Половината от българите планират ваканцията си предваритело, докато в Европа този процент е малко по-висок – 58%. Цели 73 на сто от българите предпочитат да си опаковат в последния момент (вечерта преди заминаване) багажа за пътуване. В Европа 68% правят същото. Практиката да се купуват принадлежности за ваканцията предварително е много характерна за българина – 80%, а за останалите европейски страни това е почти закон – 89%. Голямото мнозинство от българите (84%) планират предварително бюджета за почивката си, докато в Европа това правят 71 процента. 74% от българите по време на почивка се придържат към предварително определения бюджет, докато само 52% от европейците изпълняват предварителния си план.