S&P 500 с четиригодишен максимум, но ще продължава ли да скача?
В началото на исторически най-слабия месец за щатските акции, налице са редица предпоставки за достигане на връх, поне в краткосрочен план, пише финансовото издание Bloomberg.
Индексът следящ представянето на пазара - S&P 500 е добавил 14% през тази година до най-високата си стойност от четири години насам.
Без да се отчита 2009-та година, когато акциите се възстановиха от техните кризисни нива, пазарът може да се е насочил към най-доброто си представяне от 2003-та година.
Изнесен в петък доклад посочи, че пазарът на труда в САЩ през август е бил значително по-слаб от очакванията, което повиши очакванията за намеса от страна на федералния резерв.
Предупреждения за по-слаби резултати от Intel и FedEx бяха други тревожни сигнали през настоящата седмица. Това обаче, не бе достатъчно за да промени положителното настроение сред инвеститорите.
След како ЕЦБ обяви, че ще изкупува обратно дълг на изпадналите в затруднение страни от еврозоната през тази седмица, инвеститорите станаха изключително позитивни.
„Добрите новини са добри новини, а лошите новини са добри новини, поради очакванията за намеса на Фед“, коментира Ерик Куби, главен стратег в North Star Investment Management, цитиран от Bloomberg.
Към момента индексът S&P 500 се търгува при ниво от 13.3 пъти прогнозираната за следващата година печалба, което означава, че инвеститорите са склонни да плащат по 13 долара за всеки долар печалба от индекса.
Въпреки че това е под средното от 13.7 в исторически план от 1976-та година насам, това е близо до горния край на нивата на търговия в следкризисния период. За последните пет години средното съотношение е било 12.9.
„Според нашите очаквания следващото двуцифрино движение на пазара ще е в посока надолу, а не нагоре“, според специалисти от инвестиционната банка Morgan Stanley.
От банката предричат приключване на широкия индекс при ниво от 1 214.15 пункта в края на годината, което е 15% под настоящите нива на индекса.
При настоящите нива на индекса съотношението риск-печалба започва да изглежда много по-слабо атрактивно отпреди. Това важи особено в среда на очакване на президентски избори през ноември.
„Поставихме цел от 1 450 пункта за широкия индекс и прогнозата е на път да се сбъдне“, коментира Джак Аблин от Harris Private Bank, цитиран от финансовото издание. „Ако ръстът продължи с тези темпове обаче, най-вероятно ще прибегнем към прибиране на печалбите“, допълва още специалистът.
Средните прогнози на специалистите са за нива на широкия индекс от 1 383 пункта в края на годината. Така повишението на индекса вече изпревари значително средните прогнози.
Друг негативен за пазара момента е силното понижение в прогнозираните печалби от водещите компании за останалите месеци до края на годината и за следващата година. Анализаторите прогнозират в момента 2.1% спад в печалбите през третото тримесечие. Преди година те очакваха ръст на печалбите от 15% през това тримесечие.