Фед готви нови стимули на икономиката
Управлението за федералния резерв на Съединените щати ще предприеме нови мерки за стимулиране на икономиката на страната, освен ако нейното състояние не се подобри значително в скоро време, съобщава БТА. Това предадоха световните агенции, като се позоваха на публикуваните протоколи от заседание на резерва на 31 юли и 1 август.
В стенограмите не пише какви стъпки ще бъдат направени, но се предполага, че федералния резерв ще постави началото на нова програма за купуване на държавни облигации с цел понижаване на тяхната доходност, за да бъдат стимулирани инвестициите в частния сектор, кредитирането и разходите.
Американската икономика регистрира известен растеж, но той е недостатъчен за намаляване на безработицата. Реакциите на пазарите след публикуването на протоколите бяха положителни, но сдържани, коментират агенциите.
Мнозина членове на УФР настояват за отлагане във времето на повишаването на краткосрочните лихвени проценти, които в момента клонят към нулата. Сегашният график предвижда това да стане най-рано в края на 2014 г., но в протоколите се говори за удължаване на този срок до средата на 2015 г.
Икономиката на САЩ регистрира в момента известен растеж, но той е недостатъчен за намаляване на безработицата. Реакциите на пазарите след публикуването на протоколите бяха положителни, но сдържани.
Цената на златото, което понякога е купувано като защита срещу инфлацията, се повиши с около 10 долара за тройунция до над 1650 долара за тройунция - най-високото й равнище от началото на май. Държавните облигации, също смятани за "сигурно убежище", поскъпнаха, т.е. лихвите по тях спаднаха. Доларът съответно поевтиня, а курсът на еврото се повиши.
Американският лек суров петрол с доставка през октомври поскъпна с 42 цента за барел до 97.26 долара за барел, на фона надеждите, че УФР ще предприеме мерки за стимулиране на икономиката на САЩ, и поради изненадващото намаляване на запасите от суров петрол в страната.
Търговията на Уолстрийт завърши при разнопосочни тенденции, като водещите индекси регистрираха леки покачвания или понижения. Промишленият Дау Джоунс загуби 0,23 процента от стойността си, докато по-широкообхватният Стандард енд Пуърс и този на високотехнологичните дружества Насдак се повишиха - съответно с 0.02 и 0.21 процента.