С 34.6% по-висока средна заплата през 2015 г. прогнозира правителството
Правителството излезе с нова прогноза за по-високи доходи и по-ниска безработица. Този път тя е базирана на математически модел-симулация, който показва, че до 2015 г. доходите могат да се повишат значително, а безработицата да падне, ако обаче бъдат усвоени 100% от парите от ЕС. Моделът беше представен от министъра за еврофондовете Томислав Дончев.
Средната работна заплата към края на 2015 г. би била с 34.6% по-висока, а заетостта ще нарасне с 4.8 на сто, ако се усвоят напълно в икономиката полагащите се на България 6.9 млрд. евро по политиката на сближаване на Европейския съюз.
Това твърди симулацията на математическя модел SIBILA, изготвен по поръчка на правителството. Това обаче е само хипотетично предположение, тъй като досега реално Брюксел е одобрил и възстановил 20 на сто от похарчените пари, въпреки че са планирани проекти по оперативните програми за 90% от общата сума, стана ясно от Томислав Дончев.
"Трудно ми е да кажа с какъв точно ефект трябва да го мерим. При всички случаи той е по-нисък от обема договорено и по висок от обем платено. Най-пълен и окончателен вариант, сметките ще можем да ги затворим накрая към 2015 г., когато е ясно колко точно сме платили", заяви Дончев, цитиран от БНР.
Не става ясно и с колко би се намалила разликата между средната покупателна способност на един българи и един западноевропеец, обясни Ралица Ганева от Софийския университет - ръководител на екипа икономисти, изготвил изчислителния модел.
"Трудно е да се каже, защото трябва да прогнозираме какво ще се случи навън. При всички случаи обаче ефектът е положителен поради факта, че структурните инструменти повлияват за подобряване икономическата среда и конкурентноспособността на българската икономика в краткосрочен и дългосрочен план", казва експертът.
Правителството ще използва прогнозния модел за ефекта върху българската икономика и в преговорите през декември за запазване на парите за сближаване в бюджета на Европейския съюз до 2020 г.