Търсят българи за дядо Коледа в Лапландия
Ако си търсите работа в чужбина, трябва да минете през Бургас. Там на специална борса работодатели от 10 страни ще търсят български работници за зимния сезон. Всичко ще се случи на 13 октомври.
И тази година много българи искат да работят като дядо Коледа в Лапландия. Миналата година за едно работно място в костюма на добрия старец имаше подадени около 100 молби.
Тази година обаче местата и за Снежанка, джуджетата и елфите вече са заети от работници от други европейски държави. Но интересът към северната страна не спира.
„Търсят хора за Лапландия и ми стана интересно. Иска се английски само. Защото се плаща по-добре навън, тук не се спазва нито време, нито нищо и заплащането не е добро”, обясни мотивите си за кандидатстване Красимир Георгиев пред bTV.
Към борсата се е обърнал и Петър Стоянов. Тези двама безработни са само част от желаещите да работят в чужбина, които опитват късмета си на Международната трудова борса.
Представители на 10 държави търсят българска работна ръка, която тази година е главно нискоквалифицирана. От Агенцията по заетостта уточняват, че това не е обидно, а напротив – доказва, че българинът е работлив.
„Не е обидно, не се търсят само от България работници. Повечето работни места, които се обявяват чрез EURES, са за специалисти, рядко се търсят за обща работа. Изключение прави селското стопанство, макар че и там от Дания често обявяват”, казва Малина Тодорова, съветник в Международна трудова борса.
Само в Австрия за целия зимен туристически сезон ще бъдат наети 12 хиляди работници от всички европейски страни. Голям процент от тях ще обслужват хотелски вериги в австрийските Алпи.
Най-търсени са за постовете рецепционист, камериерки, сервитьори и готвачи. И интересът е огромен, защото в Швеция, например, месечната заплата на готвач е 25 хиляди шведски крони.
Финландия пък плаща на камериерките по 10 евро на час, а на сервитьорите около 11 евро на час.
„Важно е да споменем, че трябва всички кандидати да говорят немски език, особено рецепционисти, сервитьори и бармани”, уточнява Тодорова.
Тази година липсва търсенето на българи с рядко срещаните професии като водолаз, коминочистач и пожарникар. А най-голям проблем отново е незнанието на основни езици - английски, немски или испански.
Това отказва голям процент от нашенците, които иначе имат всички останали документи и квалификация за работа в чужбина.
Желаещите са все повече с оглед и на това, че договорите с чуждия работодател са безсрочни, а жилището и храната - осигурени.