Подводен Чернобил
Русия и Норвегия планират да добиват нефт в Арктика на място, пълно с радиоактивни отпадъци. В акваторията край архипелага Нова Земя в Карско море са потопени хиляди контейнери, реактори и дори три атомни подводници.
По данни на съвместна двустранна комисия, проучила екологичната ситуация в района, повишена радиация няма, но еколози бият тревога, че Карско море може би е на границата на екологична катастрофа.
Западно от архипелага Нова Земя е районът с най-голям улов на херинга в света. А източно - в Карско море, се намира подводният Чернобил - място, където са потопени опасни ядрени отпадъци.
На тази карта на руската компания "Роснефт" те са отбелязани с розови точки, макар да вещаят черни заплахи - става въпрос за 17 000 контейнера, 14 ядрени реактора, части от потопени кораби, три ядрени подводници.
Сред тях на 40 метра дълбочина лежи и знаменитата К27 - потопена през 1981 г. след ядрена авария, посочва БНТ. Германски учени вече предупреждават за опасност от екологична катастрофа.
Заради бъдещия добив на нефт и газ в района тези дни приключи специално руско-норвежка експедиция, която установи, че повишена радиация в момента няма. И норвежки, и руски учени обаче предупреждават за опасност от неконтролируема ядрена реакция.
"Роснефт" и ExxonMobil, които ще добиват енергийни суровини в района, гарантират да спазят всички екологични правила, преди да започнат работа след около година.
Междувременно руските власти подготвят проект за изваждане от морето на всички опасни обекти. Кога обаче ще се случи обещаното преди години голямо почистване на Арктика - още не е ясно.