Десетте най-скъпи непублични технологични компании в света
Три от 100-те най-големи непублични технологични компании от изминалата година вече не попадат в класацията, защото поеха по пътя на публичността. Това са Facebook, Zynga, и Groupon. Може да се каже, че пътят на публичност за тях не е особено добър, като цените на акциите и съответно техните стойности се сринаха откакто станаха широко достъпни.
Ето и кои са най-новите водещи технологични компании, въз основа на приходи, потребители, пазарни възможности, темпове на ръст и приемането им от инвеститорите и технологичните гурута.
Изминалата година е била изключително динамична. Много от младите компании с изключително щедра оценка са регистрирали понижение в същата, следствие на низходящата посока при акциите на станали публични компании.
Налице е и сериозна промяна в начина на мислене на повечето от компаниите, както и на новосформираните такива – а именно, че потребителите не са всичко, важно е да се правят пари.
Ето и кои са 10-те най-големи и ценни непублични технологични компании, от класацията „Digital 100“ на изданието BusinessInsider.
1. Alibaba Group – 40 милиарда долара
Това е онлайн място за пазарувене „бизнес към бизнес“ на китайски стоки. Наскоро Yahoo продаде половината от дела си, оценявайки щатската компания на 40 милиарда долара.
През изминалата година на сайта е била осъществена търговия на стойност 12 милиарда долара.
2. Bloomberg – 35 милиарда долара
Бизнес медията е със седалище в Ню Йорк. През 2008 година компанията се оценяваше на 25 милиарда долара. През изминалата година приходите й са били в размер на 7.6 милиарда долара, или повишение от 10.5% спрямо предходната такава.
3. Twitter – 5.25 милиарда долара
Компанията расте много бързо както по отношение на потребители, така и по отношение на приходи. Приходите за изминалата година са били 139.5 милиона долара, а през тази се очаква да са в размер на 350 милиона.
От компанията прогнозират ръст на приходите им до 1 милиард долара през 2014-та година.
4. 360Buy - 5 милиарда долара
Описвана като китайската Amazon, говори се за възможно първично публично предлагане през тази година. В началото на изминалата година тя набра от акционерите капитал в размер на 1.5 милиарда долара, което я оцени тогава на 6.4 милиарда долара.
През 2010 година компанията е генерирал приходи от 1.7 милиарда долара, докато през 2011 година те са били вече 3.3 милиарда долара.
5. Palantir Technologies - 3.5 милиарда долара
Компанията за бизнес и аналитичен софтуер насочен основно към правителствени и финансови данни. Компанията се очаква да генерира приходи между 350 и 400 милиона долара през тази година от абонамент за софтуера й, спрямо 100 милиона долара предходната година.
6. Dropbox – 3.5 милиарда долара
Компания за безплатни услуги, която позволява качване на снимки, видеа и др. и лесното им споделяне от потребителите. Компанията разполага с близо 50 милиона потребителя и е генерирала около 240 милиона приходи през изминалата година.
7. Square - 3.2 милиарда долара
Компанията приема плащане с кредитни карти от мобилни телефони iPhone, таблети iPad или мобилни устройства със софтуеър Android.
През миналия месец компанията набра нови 200 милиона долара капитал, което я оцени на 3.2 милиарда долара.
8. MLB.com – 3.1 милиарда долара
Интерактивна медия покриваща всичко, случващо се в професионалната бейзболна асоциация. Компанията е генерирала около 550 милиона долара приходи през изминалата година, като те се очаква да се повишат до 620 милиона долара през тази година.
9. SoftLayer – 2.8 милиарда долара
Компания, която предлага хостинг за облачни услуги. Очаква се да генерира приходи от около 400 милиона долара през тази, спрямо 300 милиона долара през изминалата година.
10. Vente-Privee – 2.6 милиарда долара
Френска компания, предлагаща дизайнерски и маркови стоки. Стартирала бизнеса си през 2001 година, компанията е генерирала приходи от над 1 милиард долара през 2010 година и 1.5 милиарда през изминалата. От тогава се наблюдава забавяне в ръста, предвид на дълговата криза в Европа.
Много спекулации има за компанията, че от нея се интересуват други, като Amazon например, като се говори за оценки между 3 и 4 милиарда долара.