Бюджет 2013 продължава традицията на финансовата стабилност според икономисти
Този бюджет продължава традицията на финансовата стабилност – предвижда се дефицит от около 1%, така че в един 3-годишен период да се излезе на положителен баланс. Стремежът да се въведат фискални правила – за дефицита, колко може да се разходва от държавния бюджет. Това са все положителни неща. Политика се прави с разходи и в предизборна година е нормално да се заложат повече разходи. Това коментира в сутрешния блок на телевизия България он ер макроикономистът от БАН Виктор Йоцев.
Мнението му е, че по отношение на парите за образование и здравеопазване няма нищо ново. Той коментира още, че идеята минималната работна заплата да се определя според региона е екстравагантна.
Прогнозата му на фона на развитието на икономиката е, че е напълно възможно да се стигне до стагнация.
Мнението на икономиста Искрен Пенчев е, че в бюджетът за следващата година отново се забелязва липса на реформи. Точно това може да доведе до стегнация, обясни още експертът. Той допълни още, че не вижда откъде може да дойдат заложените приходи, освен от по-висока инфлация.
Това, че се събират повече приходи, звучи прекрасно, но по-голямата част от доходите на хората са иззети и те нямат възможност да спестяват, да започнат бизнес.
В същото време парите, които са събрани в хазната, не се харчат правилно, заключи Пенчев.