Рекордно нисък спред между българските и германските ДЦК
Постигната доходност от 0.54% по 2-годишната емисия на проведения вчера аукцион е исторически най-ниската доходност, регистрирана на аукцион за продажба на български държавни ценни книжа, съобщават от Министерството на финансите.
Наблюдаваната тенденция за сериозен спад на доходността в дългосрочния сегмент на дълговата крива намери още по-ярко изражение, като регистираният спад по облигацията с падеж 08.02.2014 г. е 1.46 процентни пункта в сравнение с аукциона от месец юни за същата емисия, когато доходността беше 2.01%. При нейното пускане в обращение през февруари 2012 г. беше 2.36%.
Това е последното от предвидените преотваряния на облигацията през емисионната 2012 г., като общият й обем в обращение след този аукцион достигна 140 млн. лева.
Общият обем на заявените поръчки достигна 123.7 млн. лв. при предложено и одобрено количество от 30 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 4.12. Разпределението по видове инвеститори е както следва: банки - 70%, други институционални инвеститори – 17.80% и пенсионни фондове – 12.20%.
Спредът между считаните за безрискови от инвеститорите бенчмаркови германски федерални облигации и българските държавни ценни книжа се стесни до рекордните 0.56 процентни пункта, което от своя страна показва, че в постигната на аукциона доходност не е инкорпорирана рискова премия.
По последни данни дългосрочният лихвен процент на България намалява от 4.28% през месец август на 3.80% през месец септември. За сравнение в началото на годината стойността на този показател за месец януари е 5.30%.
Тези стойности отразяват нивото на доходност на която се сключват сделки на вторичния пазар с дългосрочните десетгодишни български държавни облигации.