МВФ: Европейските банки може да продадат активи за 4.5 трлн. долара
От Международният валутен фонд (МВФ) прогнозират, че европейските банки може да се наложи да продадат активи за 4.5 трлн. долара до 2013 г., ако обещанията за ограничаване на фискалната криза не бъдат спазени, информира Bloomberg.
Сумата е с 18% по-голяма в сравнение с прогнозираното от МВФ през април.
Ако не бъдат приложени мерки за затягане на фискалната дисциплина или пък не бъде наложена единна система за надзор в предварително определеното време, това може да накара 58 европейски банки от UniCredit SpA до Deutsche Bank AG да намалят активите си според МВФ.
Това би навредило на кредитирането и би ограничило икономическия растеж с 4 процентни пункта през следващата година в Гърция, Кипър, Ирландия, Италия, Португалия и Испания.
“Задълбочаването на кризата се прояви в отлива на капитали от периферията на еврозоната към ядрото й с темпове, които обикновено се свързват с валутни кризи”, се казва в глобалния доклад за финансова стабилност на МВФ. “Възстановяването на доверието сред частните инвеститори е от съществено значение за стабилизирането на еврозоната”.
МВФ вчера занижи прогнозата си за ръста на световната икономика и предупреди за още по-слаб растеж, ако политиците в Европа не предотвратят опасностите за техните икономики. Планът на ЕЦБ да изкупува облигации на задлъжнели държави даде известно време на правителствата, разделението по отношение на банковия съюз и нежеланието на Испания да помоли за спасителни средства заплашва да вдигне лихвите по дълга на страните.
Азиатските пазари днес отчетоха спад в трети пореден ден на фона на опасенията около растежа на световната икономика.
През април от МВФ прогнозираха, че европейските банки ще се наложи да продадат активи за 3.8 трлн. долара в случай, че мерките по отношение на фискалната политика в Европа не проработят. Оттогава забавянето на вземане на решения, насочени към разрешаване на кризата, засили натиска около финансирането на банките, докато положителният ефект от програмата на ЕЦБ за неограничени тригодишни кредити отслабна.
При сценарий, в който правителствата спазват поетите ангажименти, от МВФ очакват намаляване на банковите активи с 2.8 трлн. долара, в сравнение с прогнозираните през април 2.6 трлн. долара.
От МВФ обявиха, че Испания и Италия отчитат сериозен отлив на капитали в 12-те месеца до юни в размер на 296 млрд. долара и 235 млрд. долара, респективно.