Всички се обединиха срещу данъка върху лихвите по депозити
Опозиционните парии, икономисти и банкери реагираха негативно срещу предложението на правителството за въвеждане на данък от 10% върху лихвите по депозитите.
Депутатът от Синята коалиция Мартин Димитров определи подобно действие като ненавременно и според него е възможно бизнеса и гражданите да пренасочат депозитите си в нещо друго. Другият пряк ефект ще е поскъпването на кредитирането и кредитите и ще има намаляване на спестяванията, което е неблагоприятно
"Изключително некоректно е да се посяга на спестяванията на българските граждани", обяви и депутатът от ДПС Хасан Адемов, цитиран от Фокус. По думите му това са доходи от труд, те веднъж вече са обложени с данък и как така за един и същ финансов ресурс ще се прилага два пъти данъчно облагане.
„ Това е поредната екстравагантна идея на Симеон Дянков, която цели да бръкне в джоба на българските граждани“, коментира председателят на БСП Сергей Станишев, цитиран от БГНЕС. Станишев допълни, че ако беше искрен, Симеон Дянков трябваше да предложи да се освободят от данъчно облагане лихвите, които хората плащат по ипотечните и потребителските си кредити: „Това е логиката на данъчното облагане на лихвите - щом се облагат лихвите за депозити, трябва да се освободят от облагане лихвите по кредити, които са ползвали хората“.
Кристофър Павлов - главен икономист на Булбанк, от своя страна каза пред Дарик радио, че „за един продължителен период от време вредата от въвеждането на такъв данък ще бъде по-голяма, отколкото евентуалните ползи.
Не може със сигурност да се твърди, че хората ще теглят спестявания, за да стимулират потреблението, но пък и няма да пренасочат парите си в чужди банки, където няма такъв данък“, каза той.
Проф. Милети Младенов, преподавател в УНСС, също смята, че „трябва да се внимава дали си заслужава да се жертва доверието и стабилността на банките в името на стотина милиона лева“
Според проф. Младенов тенденцията на нарастване на депозитите се дължи до голяма степен на несигурността, която още съществува като резултат от кризата. Хората се въздържат от потребление и това е ужасно за икономиката, защото се свива вътрешното търсене, каза проф. Младенов.
По думите му – въпросът има и сериозна техническа страна и това едва ли ще стане в следващата година.
Над 12 милиона са сметките на физическите лица. Какъв е мотивът на хората да тръгнат да търсят такива справки за 2012 година? Как ще се контролира това?
Би било нормално, ако се въвежда такъв данък, който е много различен, революционно нов за българина, да се каже – за 2013 година ще се събере данък върху лихвите, моля имайте предвид това, когато правите депозити.
Много се съмнявам, че това може да стане и да се получат тези приходи като приходи на бюджет 2013 година, каза той.
Как точно ще бъде бъде реализирано правителственото предложение, засега остава неясно. Предстои внасянето му в парламента, след което думата ще има Народното събрание, което може да одобри или да отхвърли предложението.