Лихвите по депозити ще се облагат с 10% данък от догодина (обновена)
От 1 януари ще се облагат лихвите по депозити с 10 на сто, заяви финансовият министър Симеон Дянков на пресконференция в Министерския съвет. По думите му това е единственият доход, който в момента не се облага, съобщи Дарик.
В Закона за данъците върху доходите на физически лица се предвижда доходите от лихви по влогове и депозити в търговски банки, клонове на чуждестранни банки, установени в държавата-членка на ЕС и в други държави-членки по споразумението за Европейското икономическо пространство да бъдат изключени от обхвата на необлагаемите доходи, посочи министърът.
В България има единен данък върху физическите лица и търговските лица и той е 10 %. Това е най-ниският данък в ЕС.
Необлагането на лихвите от депозитите е едно изключение и това е регресивно, защото по-големи банкови депозити имат по-богатите. Някой, който работи на минимална работна заплата плаща данък, а някой, който има голям капиталов доход и си го държи в банка в момента не плаща такъв доход, обоснова идеята министърът на финансите, цитиран от Фокус.
България е единствената страна от тази година, която няма данък върху лихвите от депозитите. До миналата година така беше и Румъния. Ние сме единствените и това е правилно.
Фискалният ефект на това ще бъде около 120 млн. лева, каза още Дянков. В България под 10% от населението има депозити над 20 000 лева. Средният данък за тези лица ще бъде около 80 лева на година.
Както по-рано съобщи Profit.bg спестяванията на домакинствата към края на август 2012 г. в търговските банки отчетоха пореден рекорд.По данни на Централната банка те достигат 34.49 млрд. лв., като от началото на годината се наблюдава ръст от 2.59 млрд. лв.
От началото на годината банките са платили 907 млн. лв. лихви по влоговете, или средно по 113 млн. лв. месечно.