Лагард: Дълговете са най-голямата заплаха за световната икономика
Финансовите министри и централни банкери от целия свят се събират в Токио за годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка с основна тема - европейската дългова криза, съобщава БГНЕС. Други теми ще бъдат увеличаващите се държавни дългове, неуспехът на много страни да предприемат структурни реформи и бавното темпо на реформи в МВФ.
Все още е неясно дали Гърция ще получи следващия транш от помощта от международните си партньори. Ако траншът на стойност 31.5 милиарда евро не бъде платен, Гърция е изправена пред фалит и излизане от еврозоната.
Все пак не се очаква този вариант. Не е ясно също така дали и кога Испания, която вече има обещание за подпомагане на нейните затруднени банки, ще отправи молба за цялостна помощ, съобщава БТА.
Непосредствено преди срещата ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард обяви, че все по-големите дългове оставят правителствата на милостта на пазарите:
Държавните дългове на развиващите се страни са на тези нива, които достигат по време на война. Това е най-голямата заплаха за световната икономика, предупреди ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард.
Директорът на Фонда обяви, че все по-големите дългове оставят правителствата на милостта на пазарите. По тази причина те трябва да бъдат свалени незабавно.
"Без растеж бъдещето на световната икономика е в опасност. Може би най-голямото препятствие ще бъде огромният наследствен държавен дълг, който днес се равнява на 110% в развиващите се икономики. Това до голяма степен е ниво, което се достига при война", отбеляза тя, предаде БГНЕС."Това прави правителствата силно изложени на промените в доверието".