Азия учи Европа на финансова стабилност
Финансови министри от Азия и Европа признаха днес необходимостта страните от еврозоната да постигнат дълготрайно решение на дълговата криза, предаде ДПА, цитиран от БТА.
По думите на тайландския министър на финансите Китират На Ранонг министрите са обсъдили важността на това страните от ЕС да прилагат средносрочни мерки за борба с кризата, с които да се намали нестабилността на финансовите пазари, включително планове за реформи във финансовия сектор и засилване на банковия контрол.
Много европейски страни все още са засегнати от регионалната финансова криза, подобна на кризата, опустошила азиатските икономики през 1997 година. Оттогава югоизточните и източните азиатски икономики засилиха финансовите си системи и повечето отчитат търговски излишъци и излишъци по текущите си сметки за разлика от Европа, посочи Берт Хофман главен икономист за Източна Азия и Тихоокеанския регион към Световната банка.
Европа изигра роля за възстановяването на Азия като остави пазарите си отворени за износ от региона и насърчи европейските инвестиции. Азиатските икономики сега се опитват да помогнат на европейските си търговски партньори. Азиатският износ за Европа възлиза на над 1 трилион долара през миналата година, докато износът на Стария континент за Азия е бил на стойност около 600 милиарда долара.
Срещата в Банкок събра 29 финансови министри, за да бъде обсъдена дълговата криза в еврозоната и нейното влияние върху Азия и азиатските финансови механизми. Разговорите са част от форума Азиатско-европейска среща (ASEM), който бе създаден в Банкок през 1996 година, за да подпомогне икономическите връзки между двата континента.
Финансовата криза в Азия засегна региона през 1997 година, като накара много азиатски правителства да се обърнат за спасителна помощ към Международния валутен фонд (МВФ). Във форума Азиатско-европейска среща влизат 46 страни, сред които членките на ЕС и 16 азиатски държави.