Интернет гигантът Google шокира пазарите заради погрешно обявени слаби резултати за третото тримесечие, предаде Франс прес.

Според съобщение в сайта на американската борсова комисия, което бе публикувано в средата на работния ден на борсата на Wall Street, нетните приходи на Google са паднали с 20% до 2.176 млрд. долара.

Коригираната печалба от акция стана само 9.03 долара при очаквания на пазарите за 10.65 долара. Публикацията незабавно доведе до спад над 10% на акциите на Google. По искане от компанията котировките бяха временно спрени към 16:50 ч. по Гринуич, когато акцията на компанията се беше понижила с 9.03% на 687.30 долара.

Обявяването на резултатите беше предвидено да стане след края на работния ден на борсата, а в съобщението имаше елементи, които навеждаха на мисълта за погрешна публикация като "очакван цитат от Лари" вместо "коментар на генералния директор Лари Пейдж".

Според говорителка на Google съобщението било пуснато погрешка от финансовата фирма R.R. Donnelley & Sons Co.

R.R. Donnelley & Sons Co. ни уведомиха, че са обявили неокончателна версия на изявлението ни за резултати. Спряхме котиранията си в Nasdaq докато работим по окончателната версия на документа.

Щом това стане, ще публикуваме резултатите си и ще дадем пресконференция както е предвидено" в 20:30 ч. по Гринуич, добави говорителката.

Макар че нетните му приходи са намалели, Google е успял да увеличи оборота си с 45% в третото тримесечие до 14.1 млрд. долара, като пазарите очакваха само 11.86 млрд долара.

Една от причините за това е закупуването на производителя на мобилни телефони Motorola на 25 май. Без него нарастването на оборота щеше да е 19%. Междувременно Microsoft обяви, че чистите му приходи са намалели с 22% през последното тримесечие, съобщи AP.

Компанията, която следващата седмица пуска в продажба новата операционна система Windows 8, каза, че чистите й приходи са били 4.47 млрд. долара, или 53 цента на акция.

Това е с 22% по-малко от регистрираните миналата година 5.7 млрд. долара, или 68 цента на акция, съобщава БТА.