Нови правила за интернет в Русия
От 1 ноември в Русия влиза в сила нов закон, позволяващ закриването на интернет сайтове с неподходящо съдържание без предварителен съдебен процес.
Властите твърдят, че това е начин да бъдат защитени потребителите, и най-вече децата, от различни вредни влияния. Неправителствените формации и организациите за защита на човешките права обаче са категорични, че става дума за откровена цензура.
В черния списък, който ще позволява закриване без съдебна намеса, попадат сайтове с детска порнография, такива, в които има информация за места за производство и продажба на наркотици, както и съдържание, което подтиква към самоубийство или склонява към проституция.
Според член 15.1 от Закона за информацията, информационните технологии и защита на информацията, собствениците на сайт, в който е открита забранена информация, трябва в рамките на 48 часа да отстрани неподходящото съдържание. Ако това не се случи, 24 часа по-късно доставчикът е задължен да ограничи достъпа до сайта.
За това дали и как се спазват новите разпоредби, ще следят три държавни агенции. Забележителното е, че оплакване за некоректно съдържание може да подаде всеки гражданин или учреждение.
Собственикът на сайта има на разположение три месеца, за да обжалва закриването. Опозицията и организациите за защита на човешките права твърдят, че това е откровен опит за цензура и поредният инструмент, с който президентът Владимир Путин се опитва да контролира населението.
Протестите срещу закона започнаха още през лятото, когато руската версия на електронната енциклопедия Wikipedia закри достъпа до цялото си съдържание, припомня ТВ7.
Нормативната уредба крие опасност за "въвеждане на допълнителна юридическа цензура на интернет съдържанието в Русия, в това число и забраняване на достъпа до Wikipedia на руски език", коментираха от свободната енциклопедия.