Строители и брокери: Намалете ДДС-то до 5% при покупка на нови жилища
В момента 92% от българите притежават собствено жилище. Средната цена на едно жилище е около 8-10 годишни работни заплати, което го прави трудно достъпни, коментира по време на откриването на панел „Жилаща, пазари и тенденции“ Георги Павлов изпълнителен директор на Адрес Недвижими имоти.
Как е по света?
Европейската практика сочи различни форми на подпомагане на младите семейства с нужда от недвижим имот: намаляване на ставката по ДДС и преференциални лихви по ипотечните кредити са едни от най-разпространените мерки в Европа. В 16 страни на ЕС се предлага намалена ставка, като в Чехия тя е 13%, в Румъния 5% в Испания 4% и в Люксембург 3%.
Каква е ситуацията у нас?
Цените паднаха с 40%, а лихвите са на най-ниско ниво от съществуването на ипотечното кредитиране. Сега държавата е на ход. Време е данъкът добавена стойност върху сделките с цел покупка на първо жилище, ново строителство, да е 5%. Друго, което може да направи държавата, е фиксирана ипотечна лихва до 5% за първите пет години, след което да се направи преоценка на ефекта. Време е да забравим кризата и да градим политиката за бъдеще, допълни още Павлов в откриващото си изявление.
Има ли България модерна жилищна политика и можем ли да я градим по този начин?
Направеното предложение от панелистите за дискусия към държавата. То отново и отново ще се повтаря, за да се доведе до знанието на политиците и на обществеността, коментира Пламен Мирянов, управител, Артекс Инженеринг.
Държавата не е подкрепила пазара на нови жилища. Жилища за млади хора и жилища по програма "Първи дом" няма. Младите хора казват: „Ние ще напуснем страната, дори не можем да си позволим да си купим имот“.
Ние трябва да направим така, че да мислим за фиска, но и да насърчим производството на нови жилища, а не непрекъснатото прекупуване на износени морално остарели и неефективни жилища, допълни още Мирянов.
Повечето жилища в момента дори не отговарят на европейските директиви. Посланието към държавата е, моля ви, спешно е, много е важно, трябва да се мисли за държавна политика и създаване на програма "Първи дом".
Предложението е директно, като ние копираме другите държави. Нека само за пет години да се намали данъчната ставка на ДДС на 5% и да се създадат възможности за ограничаване на размера на лихвата до 5%.
Смятам, че това не е кой знае каква трудност. Ние участниците в бизнеса сме изключително заинтересовани, защото се срещаме всеки ден с хиляди клиенти. Хората искат да придобият ново жилище, но това е трудно, лихвите все още са относително високи, макар и при най-ниските в историята си нива.
Цената, до която сме достигнали, е разумна и остава само 20% ДДС, което много затруднява младите семейства, и тези, които искат да купят първи дом. Ние подкрепяме усилията на обществеността и правителството, за да се стигне до адекватно решение и да се направят промени в закона.
Строителството на жилища е един много сериозен икономически фактор, който е свързан с голяма заетост, потребление на строителни материали и приходи в хазната.
Ако се замислим какво ще се случи ако се реализира една такава идея ще видим всички плюсове. Увеличаването на броя на сделките ще доведе моментално до повишаване на приходите за държавата. Положително е и за икономиката.
Младите хора напускат страната. На какво сме свидетели през последните години? Имахме пет години възход на пазара и вече сме пет години в криза. Ако се погледне статистиката, броят на сделките не спада с много, и то благодарение на земеделските земи. При тях обаче не се добавя стойност. Следващите години очаквам промяна в посока на движение нагоре по отношение на броя на сделки, като пазарът на земеделски земи се очаква да се повиши, благодарение на броя на сделките от общините и държавата, за сметка на частните сделки.
Очаквам подобряване на конюнктурата. Наистина, тази година отчитаме сериозен интерес към градските имоти и причината е, че хората не се плашат толкова много от идването на лошите сделки.
В България информацията не е достатъчна. Когато правим анализи се опираме на собствена информация. Агенцията по вписвания да публикува на сайт всички сделки систематизирани за анализи. Така информацията ще се анализира от всички участници на пазара.
Второто нещо което се вижда е свързано отново с информацията. Не съм регистрирал никъде единна информационна база за всичко, което се предлага, което означава общини, търгове и т.н. Няма единна база, а не е толкова сложно да се направи, което ще е абсолютен плюс за пазара. Малки са крачките, но те ще направят много за пазара, допълни Страхил Иванов, управител Явлена.
Рано или късно панелните комплекси ще станат негодни за обитаване, според Атанас Буглов, управител Wienerberger.
Имаме 3.9 милиона жилища. Ако искаме този фонд да се обнови за 100 години оттук нататък, означава да строим по 39 000 жилища на година. Като изключим годините на бума, на практика у нас се строят по под 10 000 жилища на година.
Диспропорцията е много явна и, ако не започнем скоро да мислим по темата за замяна на стария жилищен фонд с нов, ще изпаднем в ситуация, при която предлагането няма да може да догони търсенето. Това е факт дори и в развити европейски страни, които са със сериозна държавна политика към пазара на жилища.
Социалните жилища са един интересен механизъм за стимулиране на пазара. За какво става въпрос – за директно участие на държавата в жилищния пазар със създаване на собствен жилищен фонд.
Формите са най-различни. Опитът е противоречив. Опитът на Австрия е следният – там 23% от общия жилищен пазар се притежава от държавата и общините. В този случай държавата и общините целенасочено добавят към този жилищен фонд именно с цел замяна на стари с нови. Те са насочени към сегмент на населението с доходи, които не могат да си позволят да притежават имот от свободния пазар.
Социалните жилища в Австрия нарастват с 15 000 на година. България и Австрия са страни с горе-долу еднакво население. Но за да започнем да ги догонваме, трябва да почнем отнякъде.
Тази година бе изключително успешна за Residential Park, коментира Георги Ранчев, управител Residential Park Sofia.
Комплексът съществува 4-та година. Тази година бе най-успешната от търговска гледна точка, като към момента има ръст от 30% в сделките спрямо миналата година.
Жилищната политика трябва да стане елемент от социалната политика. Сега по отношение на размера на ДДС-то европейското законодателство позволява, когато е част от социалната политика, да има намалена ставка. От тази гледна точка, не трябва да питаме никой и с оглед на това да е антикризисна мярка ние подкрепяме подобни действия.
Тепърва трябва да се мисли конкретния механизъм по който да се въведе в законодателството, за да не се позволи тя да е опорочена. Ясно е, че тя трябва да е само за основно жилище и да не се стига до поредица от сделки с цел избягване на данъчно облагане.
В сегмента комплекси среден и висок клас това се наблюдава сериозно раздвижване, коментира Татяна Емилова, мениджър Жилищни имоти, Colliers International.
В затворените комплекси обаче обикновено инвестират хора, които вече имат дом, но искат да повишат стандарта си на живот.
Това, което ние отчитаме, е стабилно покачване на сделките – 26% ръст за периода януари-октомври тази година на годишна база. Което означава, че този сегмент е стабилен. По-голяма част от сделките са над 150 000 евро. Търсене има.
Това, което клиентите ги води при покупката на следващ дом, е подобряване на жилищната среда. В това отношение качеството вече не е въпросителна, а задължителен елемент. Допълнителните паркоместа също са задължителни. Не на последно място от значение е и социалната среда, която те предлагат. Зелените площи също са желателни, допълни Емилова.