Колите по пътищата в света ще достигнат 1.7 млрд. през 2035 г.
Броят на колите по пътищата в световен мащаб ще достигне 1.7 милиарда до 2035 г., според последната прогноза на Международната агенция за енергия (МАЕ).
Това означава, че през 2035 г. броят на автомобилите ще е два пъти по-голям, в сравнение с момента. Не е изненадващо обаче, че по-голяма част от ръста ще дойде от Китай.
Ръстът на пазара в най-многолюдната страна е невероятен, но там все още всичко започва. По данни на МАЕ през 2000 г. в Китай са се падали по 4 автомобила на всеки 1 000 души. Десет години по-късно броят им нараства до 40 автомобила на 1 000 души, а през 2035 г. на всеки 1 000 души в Китай се очаква да се падат по 310 автомобила.
За сравнение, в САЩ в момента има по 660 автомобила на 1 000 души.
На фона толкова много автомобили се пораждат множество въпроси. Как страните ще ограничат емисиите на вредни газове? Какво ще означава това нараснало търсене за цените на горивата? Ще станат ли масови електрическите автомобили?
От МАЕ смятат, че автомобилите с двигатели с вътрешно горене все още ще доминират на световния пазар, но вероятно ще бъдат по-икономични.
Това, което се отличава в доклада на МАЕ, е ръстът в Азия. Китай получава най-голямо внимание, но Индия също ще отчете значителен ръст. Там броят на автомобилите ще се увеличи от 14 млн. днес до 160 млн. след 23 години.
Когато човек види тези числа, веднага става ясно защо за всеки автопроизводител ръстът на продажбите в Китай е приоритетен. Страната вече изпревари САЩ като най-големия автомобилен пазар в света. Няма да е далеч времето, когато щатският пазар ще бъде като едно джудже, в сравнение с китайския.