Крадци на самоличност дебнат в интернет
Само за миг човек може да изгуби информация, събирана с години. И тя да се превърне в оръжие срещу него. Секунда невнимание и всеки интернет потребител може да се оплете в мрежата на киберизмамници, вилнеещи в глобалното пространство, алармира „Труд“ в днешния си брой.
Хакери атакуват електронни пощи, банкови сметки и всякакви данни, които се намират в интернет. На мушката им е съхранявана в компютъра лична информация с пароли и кодове. За минути могат да изпразнят банкови сметки.
Интернет крадците използват и името на потърпевшия, за да разпращат хиляди писма на приятелите и бизнес партньорите му с лъжлив зов за помощ и молба за превеждане на пари. Жертви са обикновени хора и известни и богати личности.
Миналата седмица чужденец, живеещ в София, получи имейл, пратен от името на yahoo. Той гласял, че се "извършва" техническа поддръжка на пощата. Подготвен бил и електронен формуляр - едно към едно с оригиналния. За "профилактиката" било необходимо да се въведат потребителско име и парола. Човекът се доверил. Но това се оказало фатално. Личната му поща вече била чужда собственост. Стотици документи, имейли и важни информации били в ръцете на мошеници. Те побързали да ги употребят. До адресите, запаметени в пощата, бил изпратен зов за помощ.
"Здравейте, имам нужда спешно от пари. В момента съм в чужбина. Но ми откраднаха портфейла. А в него са ми всички документи, кредитни карти и пари. Не мога да си платя хотела. Не мога и да си купя билет за самолета, за да се върна. Телефонът ми е изчезнал и няма връзка с мен. Единственият контакт е по имейл, но достъпът ми до интернет е ограничен. Моля, преведете ми 1950 евро, за да мога да се разплатя тук и да се върна в България" - това гласяло писмото, получено от близки и приятели. Указанието било да се върне отговор на имейла, след което да се получи ново писмо къде да се преведат парите.
За щастие човекът бързо разбрал за кражбата, тъй като негов приятел му позвънил разтревожен. Така успял да предупреди и другите хора, които фигурирали в е-пощата му.
Мнозина са ставали жертви на подобна атака. Хакерите не се спрели и пред пощата на киберполицай №1 у нас Явор Колев.
Именно кражбата на самоличност е най-масовото от престъпленията в интернет в момента. Сред тях са и онлайн присвояванията на профили във Facebook. Атакуващите са хора с познания за компютрите, които искат бързи печалби.
Фишинг писмата може да съдържат официално лого или други отличителни знаци, взети директно от законните интернет сайтове. Може да съдържат и убедителна информация за набелязаната жертва, която измамниците са намерили в социалните мрежи.
Как ни зарибяват
- Хакерите ползват електронни писма, уж изпратени от банка, компания, с която имате бизнес отношения, интернет провайдър или от сайта на социална мрежа.
- Посланията може да са маскирани като писма от познат.
- Друг начин за кражба на имейл регистрации е, когато измамници се представят за хора от екипа по поддръжката. Потребителите се приканват да изпратят до електронна поща лична информация, таен въпрос и други. Поводът - установен бил нерегламентиран достъп до регистрацията.
- "Телефонен фишинг" - изисква се провеждане на телефонно обаждане. Препращат ви директно към "отдел за поддръжка", на който да позвъните. От другата страна чака човек, който да вземе номера ви на сметка, парола, идентификационен номер или друга лична информация. Като повод за разговора често се сочи, че има опасност регистрацията ви да бъде спряна или да се появят проблеми с нея, ако не предприемете действия.
Как да се опазим
1. Винаги проверявайте за правописни грешки адреса на сайта, който посещавате.
2. Не изпращайте данните си за достъп.
3. Не отговаряйте на имейл, който ви кара да посетите даден сайт или изисква лична информация!
4. Не кликвайте върху линкове или прикачени файлове освен ако ги очаквате и сте сигурни от кого са!
5. Не въвеждайте в компютъра номера на банкови сметки и карти, лични данни, без да сте сигурни в защитата му.
6. Опитайте се да запомните данните си за достъп и да не ги запаметявате в "cookies" . Избягвайте и отметките от тип "Запомни ме".
7. Използвайте различни пароли за всяка регистрация.
8. Не ползвайте стандартни пароли, които лесно може да се познаят, и известни факти за вас - имена, телефонни номера, прякори, дата на раждане.
9. Не ползвайте парола, която е като потребителското име.
10. Използвайте пароли с букви, цифри и така наречените специални символи - !@#$%^&*().
11. Ако се съмнявате в имейл, затворете го бързо.
12. Използвайте защитни програми и добра антивирусна програма. Обновявайте ги редовно.
13. Използването на защитна стена (firewall) е необходимо за защита на компютъра от атаки през интернет.