Бързи заеми вадят търговци от калта
Дребните търговци у нас все по-често разчитат на така наречените бързи заеми, за да развиват бизнеса си. Причината за това е, че най-често те нямат добра кредитна история или имущество, което може да заложат в банка.
Бързите кредити се отпускат предимно от небанкови финансови институции при съкратени срокове за разглеждане на документите. Същевременно обаче лихвите са по-високи, а и сроковете за връщане на парите са съкратени.
Според данните на "ИзиКредит" - една от небанковите институции у нас, 16% от всички раздадени бързи заеми са насочени именно към малкия бизнес в България. Финансирането на малък семеен бизнес се явява третата най-честа причина за теглене на бърз кредит.
Една от основните причини, която провокира дребните търговци да търсят бързо кредитиране, е липсата на друга алтернатива. Това е така, защото, когато говорим за бизнес финансиране, банките предпочитат да финансират обещаващи проекти на фирми с добра кредитна история. Наред с това искат редица обезпечения, които рядко могат да бъдат предоставени от дребен търговец, който иска 1000 лв. за оборотни пари.
Така голяма част от малките магазинчета за бързооборотни стоки, бакалии, цехове и сергии за плодове и зеленчуци, доставчици на услуги и ремонтни дейности, всъщност, разчитат на бързите кредити от небанкови институции.
С оглед на това, че стоката или услугата, която продават, е бързооборотна (например плодове, зеленчуци и др.), те успяват да върнат изтеглената сума в срок. Търговците на плодове и зеленчуци, например, теглят бързи кредити, с които купуват продукция от производителите.
След това препродават зарзавата на двойна и тройна цена на пазарите в градовете. С оборота, който завъртат, си покриват заема и си докарват прилична печалба. За бърз кредит от 600 лв. търговците, например, трябва да върнат 743 лв. след два месеца.
"С тези 600 лв. те постигат оборот от 1200-1800 лв. за два месеца, с които спокойно погасяват заема и печелят за себе си", обяснява Неделчо Спасов, изпълнителен директор на небанковата институция пред вестник "Стандарт".
Фактът, че дребните търговци масово разчитат на бързи заеми, не говори добре за състоянието на родната икономика. Ако добавим към необходимостта бързо да връщат кредитите си и свитото потребление на населението, дребният търговец се оказва притиснат от две страни.
А проблемите на малките фирми са проблем и за цялата икономика, тъй като голяма част от работните места във всяка страна се създават именно от малкия и средния бизнес. Нарастващият интерес към бързите заеми с оглед битови нужди на гражданите и липсата на алтернатива за финансиране пред дребните търговци провокират появата на все повече играчи на този пазар.
"Засилената конкуренция е положителна тенденция за този вид услуги, което е предизвикателство за всички играчи на пазара в посока на увеличаване на качеството на услугите", коментира Николай Колев, шеф на "Профи Кредит".