Учени разкриха тайната на Айнщайн
Мозъкът на Алберт Айнщайн съдържал необичайно голям брой гънки, които най-вероятно са причината за способността му да мисли по „необичаен начин”, твърдят учени.
Въпреки че мисловният орган на великия учен е бил разделен на 240 части и е предоставен за изследване след смъртта му през 1955, повече от екземплярите били загубени, като в момента е известно малко за неговата анатомия, предават „Телеграф дейли” и bTV.
В новия експеримент учените използват снимки на мозъка, преди да бъде сегментиран, за да създадат карта, свързваща 240-те сектора и 2 000 тънки парченца, на които те са били разделени.
Снимките, взети от личната колекция на Томас Харви, патологът, който сегментирал мозъка, разкрива редица мистерии за органа на великия учен.
След сравнение на мозъка с още 85 други става явно, че въпреки нормалните му размер и тежест, определени зони от органа съдържат необичайно висок брой гънки и вдлъбнатини.
Във всеки дял на мозъка, антропологът Дийн Фалк от университета във Флорида отбелязва „области, които са изкючително сложни в техните извивки.”
Откритието потвърждава сведения от други два предишни доклада , единия от тях дело на същия учен. Те загатват, че необикновеният модел на нагънатия мозък може да бъде свързан с изключителната способност на гения да разрешава проблемите на физиката. В подкрепа обаче съществували само няколко изображения.
В своя научен труд „Мозък”, Фалк и неговите колеги отчели също, че сивото вещество на Айнщайн било уголемено в областите, където преминават нервните импулси, свързани с лицето и език. Мозъкът бил разширен и там, където се намира предфронталната кора, която е свързана с концентрацията и планирането.
Използвайки снимките за да изследват мозъка, екипът също успял да набележи 240-те сектора на органа с надеждата, че други учени могат да ги използват за бъдещи проекти.
След по нататъшно изследване може да се установи дали Айнщайн е бил роден с изключителен мозък, което е допринесло за успеха му физиката или неговата забележителна работа е причинила разширяването на мозъка по необичаен начин.