Коледа в няколко невероятни факта
Традицията в коледния чорап да се слагат мандарини идва от 12 век, от френските монахини, които поставяли чорап, пълен с плодове, ядки и мандарини пред къщите на бедните.
Преди пуйката в Англия традиционното меню за Коледа е било свинска глава с горчица.
Американски учени са изчислили, че дядо Коледа трябва да посещава 822 къщи в секунда, за да разнесе всички подаръци в Коледната нощ, и то ако се движи със скорост 650 мили в секунда.
Близо 60 милиона коледни дръвчета годишно порастват в Европа.
Френската дума за Коледа - Noelq произхожда от френския израз “les bonnes nouvelles” или “добри новини”.
Най-високото коледно дърво в света е било поставено в Washington shopping mall през 1950 г. Височината му е била 67 метра.
Песента на Джеймс Пиерпонт Jingle Bells от 1857 година първоначално се е казвала One Horse Open Sleigh и е била написана за Деня на Благодарността.
През 1647 г., след Гражданската война в Англия, Оливър Кромуел забранява да се празнува Коледа. Забраната е премахната чак през 1660 г.
През 1999 г. гражданите на щата Мейн в САЩ направили най-големия снежен човек. Бил висок 34 метра.
Първите коледни картички с търговска цел са направени от сър Хенри Кол в Лондон през 1843 г. На тях е изобразено семейство, което пие вино.
Една от тях е продадена през 2005 г. за 8469.12 паунда. Висящите от елхата играчки, наподобяващи подаръци, може би идват от дриудите, древнокелтски жреци, които смятали, че дървото е източник на всички блага.
Най-голямата коледна курабийка е дълга 45.72 м и има диаметър 3.04м. Направена е в Австралия през 1991.
Jingle Bells е била първата песен, разпространена в Космоса, когато на Gemini 6 астронавтите Том Стафорд и Уоли Шира я изпяват на 16 декември 1965 г.