От днес до края на април трябва да подадем данъчната си декларация и да платим данъка си върху доходите на физическите лица. Освободени от него са единствено лицата, които получават доходите си единствено от трудов договор. Две са основните промени, които влизат в сила от началото на годината, припомня Дарик - въвеждането на облагане върху дохода от срочни депозити и влизането в сила на единната данъчно-осигурителна сметка.

Данък "лихва"

От тази година дължим и данък върху лихвата от срочен депозит, но той ще бъде удържан автоматично от банките и ние няма да имаме ангажимент към деклариране и внасянето му.

Новият налог е с единната ставка на плоския данък у нас - 10 на сто, обясни говорителят на данъчните Росен Бъчваров. Това означава, че ако имаме депозит от 1000 лева при 5% лихва, в края на периода трябва да получим доход от 50 лева. Той се облага, така че реално банката ще ни изплати 45 лева, а останалите пет ще преведе към хазната. Облагат се единствено срочните депозити - т.е. разплащателните сметки, детските и безсрочните влогове остават извън обхвата на облагането.

"Един от най-често задаваните въпроси в контекста на данъка върху дохода от лихви е, дали имаме задължение, ако авансово се е изплатила лихвата да речем през последните дни на 2012 г., макар че падежът на един три-четири-шестмесечен депозит е през 2013 г. Отговорът на този въпрос е ясно посочен в закона и той е, че доходът се счита за придобит не към момента на неговото физическо изплащане, а към момента на падежа на депозита - с други думи, с изтичането на срока на този депозит. И ако този срок изтича през 2013 г., независимо, че доходът е платен през 2012 г., този доход се облага и банката следва да го обложи с 10%-на ставка", обясни Бъчваров.

Единната сметка

Друга важна промяна от тази година е въвеждането на единна сметка, извън която остават единствено плащанията за допълнително задължително пенсионно осигуряване. При единната сметка действа принципът, че текущите плащания отиват за погасяване на най-старото задължение назад във времето.

Принципът има и няколко изключения. Едното от тях възниква при ревизионните актове, които все още не са влезли в сила (например са обжалвани). В такъв случай те не влизат в механизма на разпределяне на парите по единната сметка, докато не се вземе окончателното решение за тях и не се постанови влизането им в сила.

Второто важно изключение е за самоосигуряващите се, които могат да заявят желанието си да платят здравни вноски, независимо от това, че имат някое старо неплатено задължение. Това може да стане със заявление, подадено преди плащането.

Данъчни облекчения

Данъчни облекчения остават непроменени спрямо миналогодишната кампания. Най-много като брой са използваните облекчения за направени дарения. Размерът на отстъпката може да варира според адресата на дарението (образователни, лечебни и културни институции и организации и други). Облекчението може да е от 5 до 65%.

Също така намаляване на данъка с 10% може да се използва при допълнително доброволно социално или здравно осигуряване, както и при застраховка "Живот". Купуването на осигурителен стаж също е възможност за намаляване на данъка.

Младите семейства, които имат ипотечен кредит и поне един от съпрузите е на възраст до 35 години, могат да приспаднат лихвените плащания по ипотеката си от данъчната основа. За да се използва това облекчение обаче, имотът трябва да е единствен и съпрузите да имат граждански брак.

Подробности за различните видове могат да се намерят на интернет страницата на НАП www.nap.bg и на телефон 0700 18 700.

Срокове

Данъчната кампания започва от началото на годината и приключва в края на април. До 11 февруари подаването на декларация и плащането на данъка ни носи 5% облекчение. Данъчните припомнят, че декларациите могат да бъдат попълнени и изпратени по електронен път, както и да бъде платен данъкът, стига да имаме електронен подпис. Иначе декларациите могат да бъдат подавани в клоновете на приходната агенция или изпращани по пощата.