Вноската по ипотека в САЩ с 33% по-ниска от наема, у нас-с 65% по-висока
Пукането на имотния балон в САЩ преди няколко години накара американците да загубят желание да купуват имоти. В същото време се наблюдава бум в търсенето на имоти под наем.
Всичко това доведе до абсурдната на пръв поглед ситуация, при която нивата на наемите са много над вноските по ипотечен кредит.
Средният месечен наем в САЩ (въз основа на офертните цени предлага) е при ниво от 718 долара през четвъртото тримесечие на миналата година.
В същото време месечната вноска по ипотечен кредит (30-годишен с 20% първоначална вноска) е в размер 481 долара, или с 33% по-малко в сравнение с месечния наем на съпоставим имот според данните на националната статистика.
Това е най-големият спред между двете стойности от 1988 година насам, като през този период в повечето от времето нивата на вноските по ипотечния кредит са превишавали наемите на имотите.
Най-голям е бил спредът между вноските и наемите при върха на имотния балон в САЩ през 2007 година, като вноската по ипотечните кредити тогава е била в размер на близо 1000 долара, докато исканите месечни наеми при нива около 700 долара на месец.
* данни Busienessinsider.com
Големият противоположен спред към настоящия момент дава сериозно основание на специалистите да смятат, че дъното в цените на имотите и кризата при тях е достигнато и от тук нататък имотите имат сериозен потенциал за възстановяване.
Разбира се това се очаква да е дълъг процес, който да протича по-скоро плавно, отколкото бързо.
Определено може да се каже, че би било интересно да видим как стоят нещата у нас ,съпоставени с пазара на имоти в най-голямата световна икономика.
При същите условия, съобразени с родната действителност – 30-годишен кредит с лихва от 7.5%, първоначална вноска от 20%, месечната вноска - 330 евро (за двустаен апартамент в София от 70 кв. м.).
Той би могъл да бъде даден под наем за средно 200 евро.
Разликата става още по-голяма в процентно изражение при по-големите и по-скъпи апартаменти, като причината за това са високите лихви по ползваните кредити, както и високите цени на имотите, съпоставени с покупателната способност и възможностите за плащане на наеми в определени граници.
Казано по друг начин в България месечната вноска по ипотечен кредит е с 65% по-висока от наема на имота, което пък може да крие в себе си напълно противоположни на щатските тенденции.
Тоест при такова неизгодно съотношение има няколко варианта за нормализиране – единия от които значително поевтиняване на продажните цени на имотите (което като че ли изглежда по-малко вероятния вариант), а другия постепенно и плавно повишение в нивата на наемите.