Гафовете на Google
Гафове с информация в Google показват, че невинаги трябва да се вярва на справката в световната търсачка.
Поредното доказателство е гафът със снимката на скалистите палнини в новогодишното обръщение на президента. За да сте сигурни в информацията и изображенията, които ползвате, трябва винаги да прибягвате и до официален източник, категорични са експертите.
Изразът "Google знае всичко" все по-често се подлага на съмнение. Кои са най-фрапиращите и известни грешки на търсачката?
Преди четири години словосъчетанието "аз съм българче", след первод на търсачката, на македонски звучеше скандално като "виагра за жени", а думата "българоубиец" се превеждаше като "македоноубиец". Преди две години пък името на българския футболист Живко Миланов Google преводачът изписваше като Фернандо Торес.
Според оптимизаторите на интернет търсачките, този вид манипулации са лесни, но затова не е виновен Google. Понякога грешката се дължат и на липсата на актуализация.
Така или иначе, те невинаги са безобидни. През 2010 г. гаф в Google maps едва не предизвика война, след като военни от Никарагуа влязоха в границите на Коста Рика, ползвайки остаряла карта, припомня ТВ7.
Доверието на хората към Google е равно на доверието на Google към всички, които подават информация към световната търсачка. Затова с годините и компанията става по-бдителна към източниците си на информация и се доверява само на авторитетни.
Съветите на специалистите са винаги да имате процент съмнение не само към Google, а и към всичко.