SOFIX сериозно изкривяван от Булгартабак
Официално SOFIX е вече най-повишаващият се индекс в света, след като поскъпването му от 0.16% вчера бе достатъчно да изпревари виетнамския индекс. Както се казва обаче, с голямата слава идват и големите отговорности.
Това, което автоматично възниква в главата на инвеститорите, е не е ли вече надценен индексът и може ли да станем свидетели на корекция след бурното му и бързо повишение?
Най-сериозен тревожен сигнал се дава по линия на спреда между нивото на индекса и 50-дневната му пълзяща средна величина, като той е отдалечен на 12% от нея. Само виетнамският пазар е с по-голяма отдалеченост от тази си средна величина - от близо 20%.
Изследване на историческите периоди на повишение на SOFIX с над 50% в рамките на седем-осем месеца (има четири такива при индекса) сочи, че той е прекъсвал ръста си, когато величината е бил отдалечена средно на 14% от индекса.
Известна глътка утеха се внася от факта, че прекъсването на ръста се е случвало и когато 50-дневната SMA е била средно с 13.8% над по-дългосрочната 200-дневна. За сравнение, към момента разликата между двете е едва 3.4%, което не сочи особен повод за притеснения.
Повод за спокойствие се дава и от финансовите коефициенти на индекса, които все още са изключително ниски и сочат, че е евтин. Индексът на сините чипове е със съотношение РЕ от 5.72, а съотношението цена-счетоводна стойност е едва 0.81.
Още по-хубавото е, че посочените финансови съотношения на индекса са по-ниски в момента, в сравнение с преди година, дори и въпреки ръста от над 30% за показателя. Преди година съотношението РЕ на индекса е било 7.15, докато съотношението му цена-счетоводна стойност е било 0.9.
Всъщност, определено можем да кажем, че ситуацията при индекса е доста изкривена и не дава реална представа на инвеститорите за пазара, като това се предопределя от Булгартабак Холдинг. Тютюневият холдинг е със значителна тежест в състава на SOFIX.
За последната една година книжата на компанията са поскъпнали с 244.7%, като от влизането на Булгартабак в индекса той е отбелязал ръст от 150%.
Ако не смятаме тютюневата компания и поставим еднакво тегло на останалите компании-членки, то индексът се е повишил едва с 18.6% за последната една година.
На практика налице са три компании със спад в акциите си от над 15% и това са Софарма, Неохим и Фонд за недвижими имоти България.
Както се вижда от таблицата за изменението в цените на членовете на индекса, като изключим три компонента с ръст от по над 70% за последната една година, другите членове далеч не са поскъпнали с неразумно високи нива.
Дори книжата на Химимпорт, които заедно с дружествата от групата са в центъра на инвеститорския интерес, далеч не са сред най-поскъпващите с повишение от 22.9% за последната една година.
Какво може да се очаква от тук нататък?
Дали Булгартабак Холдинг ще бъде отписан (подобно на дъщерните си дружества) и ще излезе от индекса, тепърва предстои да видим. Докато това се случи обаче, най-вероятно значителното му тегло в SOFIX (от над 15%) ще продължава да оказва силно влияние върху посоката на движението му.
Иначе по-нататъшно повишение на показателя най-вероятно би следвало да се търси по направление на останалите компоненти на индекса и особено при най-изоставащите.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции.