Руският метеорит под полицейска охрана
Руски учени извадиха от снега край езерото Чебаркул край Челябинск фрагменти от знаменития болид, който избухна над сибирския град в петък. Все още не ги допускат до метеорита, който остава под охрана.
Частите от метеорита са изследвани и вече се публикуват първите сведения за състава им. Според члена на комитета на Руската академия на науките по метеоритите Виктор Гроховски от Уралския федерален университет, чрез химически изследвания е доказана извънземната природа на седем намерени парчета от небесното тяло.
Според местната полиция, около седем отломъка от взривилия се метеорит са се разлетели в различни страни. Един от тях е паднал в езерото, като образува дупка в леда с диаметър около осем метра, съобщи БГНЕС.
По краищата на леда са открити и събрани малките парченца от черно твърдо вещество, напомнящи парчета от скална порода с размер 0.5 – 1 сантиметър, които са предадени за експертиза.
Достъпът за външни лица до мястото на падането е ограничен. От Челябинск идва експедиция от сътрудници на Уралския университет, на които е възложено търсенето. Според Гроховски, учените не бири допуснати непосредствено до отвора, но е ясно, че там се намира метеоритът.
"Ние току-що завършихме изследванията и потвърждаваме, че частиците действително имат метеоритен произход. Това е каменен метеорит, обикновен хондрит, открихме всички типични минерали, които присъстват – и металическо желязо, и оливин, и сулфит. 53 малки парченца са, не са големи, но всички са с метеоритен произход. Имат и кора от разтопяването", каза Гроховски.
Металическите частици са над 8%. След по-пълен анализ и регистрация в международния каталог, метеоритът ще се нарича по името на езерото, в което са отрити частиците – Чебаркул, съобщи РИА "Новости".
Според коментари в руските социални мрежи, дори малки парченца от известен метеорит могат да станат обект на търговия и да достигнат особено високи цени заради широкото отразяване на явлението и наличието на множество записи на самото падане на метеорита.
При падането на небесната скала бяха засегнати жителите на Тюменска, Курганска, Свердловска област, както и северните територии на Казахстан. Основните щети бяха регистрирани в Челябинска област, където пострадаха повече от хиляда души.
Предварителна оценка на материалните щети сочи 1 млрд. рубли (близо 49 млн. лева).