4.2 млрд. в резерва
Близо 4.2 млрд. лв. ще бъдат парите във фискалния резерв на страната в края на февруари - месеца през който парламентът гласува оставката на правителството на Бойко Борисов. Това сочат изчисления на база данните за ежедневните касови приходи и разходи на държавната хазна.
От наличните пари в резерва над 2 млрд. лв. са в Сребърния фонд, които не може да се пипат. Малка част от парите са във фонд "Козлодуй", който също е със специално предназначение, съобщи вестник "Стандарт".
В края на юли 2009 г., когато ГЕРБ пое управлението на страната, парите във фискалния резерв бяха 7.7 млрд. лв. Оказва се, че заради световната финансова криза, която удари и България, за три години и половина резервът се е стопил с 3.5 млрд. лв.
Приблизително с 3.5 млрд. лв. се е увеличил и държавният дълг на страната. От 4.75 млрд. евро в края на 2009 г. дългът е нараснал до около 6.5 млрд. евро, сочат данните за емитираните ДЦК от Министерството на финансите. Така общо за три години и половина са похарчени близо 7 млрд. лв. повече, отколкото са събрани с данъци и са получени от фондовете на ЕС.
Основната причина за всичко това е финансовата криза, която принуди правителството да приема бюджети с дефицити. Кризата притиска износа на страната, доходите, потреблението в България, а от тук и приходите в бюджета. Затова за настоящата година също е планиран бюджетен дефицит в размер малко над 1 млрд. лв.