Стоте най-богати изгубиха над 21 млрд. долара за седмица
Стоте най-богати хора в света са изгубили 21.3 млрд. долара от общото си състояние през миналата седмица, след като щатският индекс S&P 500 отчете първото си седмично понижение от началото на годината.
Инвеститорът Карл Айкан, който е 34-ият най-богат човек в света, беше един от най-големите губещи през седмицата. Неговото състояние намаля с 1.3 млрд. долара, след като акциите на Icahn Enterprises LP поевтиняха с 15.6%. Състоянието на Айкан се оценява на 20.4 млрд. долара според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Състоянието на най-богатия човек в света Карлос Слим пък намаля с почти 700 млн. долара, след като пазарната капитализация на неговата компания America Movil падна с 2.2%. Акциите на телекома поевтиняха в трета поредна седмица. Богатството на Слим възлиза на 73.4 млрд. долара.
Съоснователят на Microsoft Corp Бил Гейтс е вторият най-богат човек в света с лично състояние в размер на 66 млрд. долара, губейки 260 млн. долара за седмицата. Третото място е за испанеца Амансио Ортега, основател на Inditex SA, който разполага с 56.1 млрд. долара. Той губи 1.3 млрд. долара за седмицата.
Непосредствено след Ортега се нарежда Уорън Бъфет, чието състояние се оценява на 54.2 млрд. долара. Щатските власти блокираха сметка в швейцарска банка, която според Комисията по ценни книжа и борси е била използвана за подозрителни сделки с акции на H.J. Heinz Co., малко преди компаниите на Бъфет Berkshire Hathaway Inc. и на бразилския милиардер Жорже Леман 3G Capital Inc. да обявят, че я купуват.
Състоянието на Леман се оценява на 19.9 млрд. долара, намалявайки с 20 млн. долара за седмицата.
Хеджфонд мениджърът Джон Полсън е класиран на 93-о място в индекса на милиардерите с 11.2 млрд. долара. През миналата година ръководители в неговата компания са трансферирали около 450 млн. долара към презастрахователна компания, която са основали на Бермудските остров. До юни островната компания, която няма нито един служител и продава доста по-малко застраховки от нормата за индустрията, е изпратила обратно всичките пари в Ню Йорк, за да бъдат инвестирани във фондовете на Paulson & Co. малко известната вратичка в данъчните закони им позволява да намаляват подоходните си данъци и да забавят изплащането им с години.