Българите получават вторите най-високи лихви по депозити в ЕС
България е на второ място в ЕС по нива на лихвите по едногодишни депозити, като най-добрите предложения у нас от 6.2% (за едногодишен депозит с фиксирана лихва) отстъпват единствено на тези в Унгария с ефективен годишен лихвен процент от 6.84%.
Иначе с по-високи лихви по депозитите се отличават още Сърбия, Русия и Турция, където най-добрите предложения се предлагат съответно с 10, 8.85 и 7%.
Лихвите по депозитите в местна валута обаче не са най-важното нещо, което вълнува депозантите. Изключително важните фактори, които трябва да се вземат предвид, включват нивото на инфлацията, която предопределя реалния доход от лихвите по депозити, както и валутният риск - при наличието на такъв.
* Справка: Profit.bg
Трябва да посочим, че и в трите страни с по-високи лихви по депозитите инфлацията по последни данни, е била значително по-висока от тази у нас, което изяжда до голяма степен потенциалния бъдещ доход на спестяванията.
Така реалният доход от депозитите (или разликата между лихвите по депозитите и годишната инфлация) у нас е значително по-добър от този на посочените страни с по-високи ефективни лихви по депозитите.
Нещо повече, тази разлика в България е втората най-висока в ЕС, като отстъпва единствено на Гърция, предвид на ниската инфлация там и относително високите лихви по депозитите (необходими да се оправдае рисковата премия на депозантите, свързана с несигурната икономическа и политическа среда в страната).
За сравнение, инфлацията в Сърбия през февруари на годишна база е била при нива, по-високи от ефективния годишен лихвен процент на депозитите, което до голяма степен обезсмисля поддържането на един такъв депозит.
Високата инфлация в Турция прави така, че въпреки високите лихвени проценти по депозитите, и там реалният им доход да е леко отрицателен.
Интересен е фактът, че в северната ни съседка също наблюдаваме отрицателни реални лихвени нива, които определено обезсърчават депозантите. Подобна ситуация наблюдаваме още в редица други страни, като най-голяма е разликата между инфлацията на годишна база и годишния лихвен процент по депозитите в Исландия.
Освен това трябва да споменем и още едно предимство на родните депозити в сравнение със страните с по-високи ефективни годишни проценти – а именно валутния борд в страната ни и фиксираността на лева към еврото.
Така, на практика, до голяма степен се елиминира валутният риск, а страната ни внася инфлация от ЕС, която е при сравнително ниски нива.
За сравнение, потенциалните родни депозанти в Турция, Русия, Сърбия и Унгария до голяма степен са застрашени от този валутен риск, който е възможно не само да изяде целия им доход, но дори и да доведе до капиталови загуби при резки обезценки на валутите на тези страни спрямо еврото, респективно лева.