След Кипър, финансовият сектор на Люксембург буди тревога
Известен с изгодните си данъчни закони и банковата си тайна, Люксембург започва да бъде сочен с пръст, след като свръхраздутият банков сектор в Кипър така натежа на икономиката, че страната едва бе спасена в последния момент от фалит, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Икономическият модел на Великото херцогство редовно е критикуван заради прекомерно големия обем на депозитите на частни лица и компании. Съотношението е над 500 процента от БВП - още по-голямо, отколкото в Кипър.
Вижте още: Има нещо гнило в Люксембург
Люксембургското правителство обаче днес твърдо отхвърли всяко сравнение между Кипър и Люксембург заради прекомерно големите им финансови сектори, изтъквайки, че неговият финансов сектор "допринася за цялостната конкурентоспособност на всички страни членки" на еврозоната.
В официално комюнике на люксембургското правителство се посочва, че финансовият сектор на херцогството има "фундаментално международен характер в еврозоната, което го прави важен входен пункт за инвестициите в еврозоната".
Властите са добавили и цифрови данни, показващи, че финансовият сектор на страната е едновременно международен и диверсифициран, тъй като се основава и на управление на историческото и културното наследство и на застрахователни продукти.
Според тези данни люксембургският финансов сектор се състои от 141 банки от 26 страни, сред които Германия е начело преди Франция и Швейцария.
Капиталовата му адекватност отчита устойчив растеж от двайсетина години и през 2012 година е достигнала около 18 на сто.