Десетки българи са в списъка на "Офшорлийкс"
И българи има в списъка със 130 000 души с офшорни сметки, които са укривали данъци чрез т.нар. “глобални банкови оазиси", информира в. Сега, позовавайки се на БНТ.
Имената на българските граждани още не са обявени, но се очаква и документите, касаещи български олигарси и политици, укриващи пари из офшорни зони, да бъдат оповестени в най-скоро време.
В пакета банкова информация на собственици на активи в офшорни зони се съдържат няколко десетки български имена, свързани с компании, чрез които се укриват доходи. Това пък заяви пред bTV Стефан Кандеа, от Румънския център за разследваща журналистика, където боравят с данните за Източна Европа от пакета. На въпрос дали от целия пакет данни може да се пресее информация за суми или имена на българи, които имат такива офшорни сметки, Стефан Кандеа обяснява, че „целият набор информация се отнася до компании, не до банкови сметки”.
Разкритията са част от най-новия световен финансов скандал, наречен вече "Офшорлийкс", по подобие на “Уилилийкс”. Той тръгна от съвместно разследване на няколко световни медии, сред които “Гардиън”, “Монд”, “Вашингтон пост”, “Зюддюйче Цайтунг” и “Би Би Си”. Анонимен източник им е предоставил база данни за лица, които не са плащали данъци. Информацията е с общ обем 260 гигабайта и съдържа 2,5 милиони документи, включително списък със 130 хиляди лица от над 170 страни. Сред тях са политици, олигарси, търговци на оръжие, представители на шоубизнеса, финансисти. Общите авоари в офшорните зони възлизат на поне 32 трилиона долара или 25 трилиона евро.
Изследването на документите, които като количество информация са близо 160 пъти повече от изтеклите през “Уикилийкс” грами, е продължило 15 месеца. Аферата вече придоби популярност като “Офшорлийкс”. Документите са стигнали до авторитетни медии от 46 държави благодарение на Международния консорциум на разследващите журналисти. Почти 100 разследващи журналисти са работили по случая година и половина.
Сред хората, ползвали “данъчния рай”, са борсови спекуланти, източноевропейски милиардери, правителствени служители, руски олигарси, хора от шоу бизнеса, международни търговци на оръжие, членове на богати фамилии от САЩ, Великобритания, Индия, Пакистан, Китай, Индонезия, Иран, Тайланд.
„Системата работи паралелно. Хората регистрират предприятия в тези офшорни зони, след което разкриват банкови сметки на името на тези компании във финансови центрове като Кипър, Швейцария, Обединеното кралство или САЩ. Цялата информация не стои на едно и също място. Има няколко десетки български имена, но пак казвам, има много компании. Някои (хора) например откриват компании, да речем в Кипър, но като отидете в Кипър, разбирате, че зад тази компания стои, друга, която е регистрирана в Лихтенщайн или на друго място. Има цяла верига на заговор и не можем просто да кажем това са всички българи или това са всички румънци, замесени в това”, разказва румънският журналист.
Според Стефан Кандеа понякога става въпрос за „хора които използват „активи” от България, но има и хора, които са българи, но не използват българското си гражданство, какъвто е случаят с всяка друга страна