Все повече компании в САЩ спират да наемат пушачи
Наблюдава се тенденцията все повече работодатели в САЩ да не желаят да наемат пушачи, пише Wall Street Journal.
След затлъстяването новата тема табу става тютюнопушенето.
Някои медицински експерти подкрепят тази тенденция, а други се притесняват, че това поставя в неравностойно положение хора, които са с по-ниски доходи и с по-ниско образование, защото сред тях пушачите са повече.
4 от всеки 10 работодатели имат някакви санкции или поощрения за служителите, съгласно това дали пушат или не, показва изследване на Towers Watson.
В 21 щата работодателите имат право да откажат да назначават служители, съгласно определени здравословни критерии. Някои просто задават въпроса „Пушите ли?“ по време на интервю, но други правят изследване на урина (подобно на тестовете за наркотици, които са честа практика преди наемане в САЩ).
До сега основните фирми, които имат подобни изисквания, са казина и фирми в сферата на здравеопазването.
В своя статия по въпроса Езекиел Емануел казва, че по този начин се дискриминира срещу хората, които са по-бедни и/или с по-ниско образование, защото сред тях пушачите са повече.
„Компаниите не са загрижени за здравето на служители си, а просто искат да прехвърлят пушачите на друг, за да облекчат своите разноски за здравна помощ.“
От клиника в Клийвланд, където пушачи не се наемат от 2007 година, казват, че предишните мерки (забрана за пушене на територията на клиниката и помощ при терапия за отказване на цигари) не са били достатъчни и е трябвало по-крути мерки.
Защитниците на новата практика казва, че целта е да се намали тютюнопушенето сред населението.
Статистика показва, че от 1960 до 2011 година броят на пушачите в САЩ е намалял от 40% на 18.9%.