ЕК изненадващо ни разкритикува за висока външна задлъжнялост
Европейската комисия публикува днес резултатите от задълбочените прегледи, извършени за 13 държави членки, показали признаци на макроикономически дисбаланси при набкюдението през декември, съобщиха от пресслужбата на ЕК
За България от Комисията препоръчват „всеобхватен пакет от мерки за справяне със сериозната структурна безработица, която застрашава икономическия растеж“.
„Българският трудов пазар е пострадал много силно от кризата, фирмите масово са закривали работни места, вместо да намаляват заплати, в резултат от което заетостта в България е сред най-драстично спадналите в ЕС.
Безработицата е концентрирана сред уязвими групи като младите и нискоквалифицираните, расте и делът на дългосрочно безработните. Всичко това застрашава икономическия растеж“, смята Еврокомисията. Затова тя препоръчва сериозни усилия, включващи мерки на пазара на труда и в регионалната политика, както и образователна реформа.
Сред другите проблеми у нас, ЕК изненадващо посочва високата външна задлъжнялост – въпреки че България има втория най-нисък дълг в ЕС. Като контрамярка се препоръчва привличане на повече капитали в производството и по-добро усвояване на парите от еврофондовете.
Комисията не очаква България отново да стигне до бюджетен свръхдефицит, но предупреждава за възможен риск от загуба на конкурентоспособност заради сравнително бързия растеж на цената на труда съобщи БНР.
Корпоративната задлъжнялост в нефинансовия сектор е определена като повод за тревога.
Според ЕК забавените плащания на кредити, наеми и доставки на стоки и услуги са доказателство за продължаващите трудности пред частния бизнес.
Финансовият сектор у нас е запазил стабилността си, но доходността остава много ниска, както и ръстът на кредитите, което, според Еврокомисията, също излага на риск перспективите за икономически растеж.
Оли Рен, заместник-председател на Комисията, отговарящ за икономическите и паричните въпроси и еврото, който представи доклада в Брюксел, каза още, че „макроикономическите промени в Европа са в ход, макар и с различен характер и темпове в различните държави членки. В прегледите се вижда намаляване на дефицита по текущата сметка, конвергенция на разходите за труд на единица продукция, корекции в твърде високите цени на жилищата и намаляване на задлъжнялостта на частния сектор. Въпреки това, предвид различните предизвикателства и дисбаланси, се очаква различията в растежа между държавите да се запазят през следващите години“.
По думите му в две държави - Испания и Словения, дисбалансите могат да се считат за прекомерни.
В доклада за механизма за предупреждение бе посочено, че за Кипър също е необходим задълбочен преглед, но подобен преглед няма да бъде публикуван. Това е следствие от политическото споразумение, постигнато между Еврогрупата и кипърските власти по ключови елементи на програма за макроикономически мерки и официално финансиране.