Кипърската икономика в дълбока рецесия през 2013 и 2014 г.
Кипърската икономика значително ще се влоши през следващите две години с драстичното свиване на банковия сектор, наложено от еврозоната и МВФ в замяна на спасителен заем от 10 млрд. евро. Това пише в доклад на тройката кредитори, който бе публикуван вчера.
Брутният вътрешен продукт на Кипър се очаква да се свие с около 12.5% през 2013 и 2014 г. и да бъде силно засегнат от преструктурирането на банковия сектор. Това става ясно от доклада, който трябва да бъде дискутиран в петък на съвещание на министрите на финансите от еврозоната в Дъблин.
През 2013 г. се очаква икономиката на страната да се свие с 8.7%, а през 2014 - с 3.9%. Прогнозира се, че през 2015 г. ще започне постепенно възстановяване с повишаване на БВП с 1.1%.
В документа се казва още, че в случай, че ситуацията се влоши Никозия се ангажира да предприеме допълнителни мерки за постигане на определените в рамките на програмата за подпомагане мерки. Планът за помощ на Кипър предвижда теоретично страната да получи 9 млрд. евро от еврозоната чрез спасителния й фонд и млрд. евро от МВФ.
Тези суми тби трябвало в голяма степен да стигнат за рекапитализиране на кипърските банки. В замяна страната трябва да намери около 13 млрд. евро, което е значително повече от първоначално споменаваните 7 млрд. евро, посочва БГНЕС.
По-голямата част ще дойдат от преструктурирането на банките, а останалата - от приватизации, продажба на златни резерви, увеличаване на данъци, съкращения в държавния сектор.
Заемът, който Кипър ще получи ще има влияние върху обществения дълг - той ще достигне 109% от БВП тази година, срещу 86.5% - през 2012 г. Предвижда се, че той ще се увеличава още - 123% през 2014 и 126.3% през 2015, а следващата година ще има леко понижение.
Еврозоната трябва да се произнесе в петък по пакета мерки, които Кипър трябва да приложи, за да получи заема от 10 млрд. евро и съответно - първия транш от него в началото на май.