Индексните фондове с най-ниски съотношения цена-печалба
Често промотирани като по-евтини и добри от взаимните фондове, ETF-фондовете предлагат диверсификация с ниска цена, както и опции за експозиция към активи, които иначе биха били трудни и недостъпни за търгуване от инвеститорите.
За по-малко от 20 години от въвеждането им за търговия, базираните върху цената на даден актив фондове (ETF) се превърнаха в един от най-популярните инвестиционни инструменти, търгувани както от институционални, така и от индивидуални инвеститори.
Този род фондове разполагат с активи за управление от над 1 трлн. долара и всяка година се откриват нови.
ЕТF-фондовете са толкова популярни, че много брокери предлагат на своите клиенти безплатна търговия с определен брой от тях. Според прогнозите активите в тях се очаква да са преминали 1.1 трлн. долара, но размерът все още е значително под 12-те трлн. долара във взаимните фондове по света.
Много се говори, че един от основните проблеми на БФБ е ниската ликвидност. А защо създаването на един индексен фонд да не доведе до сериозно раздвижване на пазара?
Има малки и големи индексни фондове, както и такива, базирани на всякакъв род активи и пазари. Така че един фонд, базиран върху SOFIX, би могъл да инициира сериозен интерес, както от местни, така и от чуждестранни инвеститори, като даде достъп на повече малки чужди инвеститори до „екзотичната“ за тях родна борса.
Разбира се, подобен фонд трябва да направи някой с традиции в сектора, който има възможност и дистрибуторски канали за разпространяването му (става въпрос за утвърдена чуждестранна финансова институция).
Какви биха били предимствата на един такъв фонд?
На първо място, той би дал евтин и лесен достъп на чуждестранните инвеститори към нашия пазар, за да се възползват от потенциалния ръст на пазара, без да се сблъскват с основния проблем - ликвидността.
На второ място, такъв един фонд най-вероятно сериозно би повишил ликвидността на БФБ.
На трето място, индексен фонд, базиран върху SOFIX, би попаднал под погледа на инвеститорите, предвид на ниското съотношение цена-печалба, с които би се отличил.
Ето и кои са 20-те индексни фонда с най-ниско съотношение цена-печалба, като не е учудващо, че основните са базирани на руски акции предвид на ниското съотношение цена-печалба на пазара.
Разбира се, само по себе си ниското съотношение не сочи, че един актив е подценен, като е подходящо то да се използва в съчетание с много други коефициенти.
По презумпция се приема, че активите с по-високо подобно съотношение трябва да са свързани с по-голям ръст в печалбите, носени от съответния актив.