България и Дания ще работят по общи проекти в енергетиката
България и Дания ще работят по общи проекти в областта на енергетиката и енергийната ефективност, съобщи президентът Росен Плевнелиев, който е на посещение в скандинавското кралство.
Подготовката на срещата на върха на ЕС на 22 май, възможностите европейската икономика да се върне на пътя на растежа и задълбочаването на партньорството между България и Дания в областите на енергетиката, социалната политика и високите технологии, обсъдиха в Копенхаген президентът и министър-председателят на Дания Хеле Торнинг-Смит. Със среща между двамата снощи започна официалното посещение на българския държавен глава в кралството, съобщиха от пресцентъра на Президентството.
Дания може да бъде стратегически партньор на България в областта на енергийните политики и енергийната ефективност, посочи президентът Росен Плевнелиев след срещата.
България тепърва трябва да извърви своя път към енергийна диверсификация и ефективност по всички нива на национално, регионално, в индустриите, в публичните и в частните сгради. Със сигурност ще набележим бъдещи общи проекти в сферата на енергетиката и енергийната ефективност, каза Плевнелиев.
Датски специалисти могат да работят с българското правителство по подготовката на "Стратегия 2020" в частта, свързана с енергийната ефективност:
България стартира своята мащабна Национална програма за енергийна ефективност, включително и с подкрепата на еврофондовете от фискалната рамка 2014-2020 година. Датски експерти, датски професионалисти могат да работят заедно с българското правителство по финализирането на българската "Стратегия 2020" и тази нейна част, която е свързана с енергийната ефективност и диверсификация.
Датският министър-председател Хеле Торнинг-Шмит подчерта:
Това е ключова дума за мен. Нашият разговор показа, че нито една страна не трябва да бъде сама, преминавайки през тази ситуация, свързана с енергетиката. Именно заради това имаме нужда от сътрудничество в рамките на Европейския съюз. Нито една държава не трябва да е сама, когато има нужда от подкрепа, било то икономическа или в енергийната сфера.
Земеделието, производството на храни и туризмът са други области, в които Дания и България могат да си сътрудничат.
Между 60 и 100 хиляди датчани посещават страната ни всяка година. България ще рекламира туризма си в Скандинавското кралство. При посещението си у нас преди няколко години датската кралица Маргрете II, която е археолог по образование, беше впечатлена от Старосел.
По отношение на икономическата ситуация в Европа президентът Росен Плевнелиев и премиерът Торнинг-Смит бяха единодушни, че поетият курс трябва да бъде запазен, а взетите решения да бъдат прилагани, като особени усилия изискват мерките за овладяване на безработицата и в частност на младежката безработица.
Росен Плевнелиев и Хеле Торнинг-Смит са обсъдили и процеса на разширяване на ЕС с фокус върху страните от Западните Балкани. „Съгласихме се, че процесът на разширяване е ключов двигател на приятелските отношения със съседните на ЕС страни, както и на демокрацията в самия Европейски съюз“, обобщи датският министър-председател. „Дания винаги е разбирала и е подкрепяла България и държавите от региона и техния дневен ред по отношение на европейската и евроатлантическата интеграция, а по време на Датското председателство България получи дата за присъединяването си към ЕС“, припомни от своя страна президентът Плевнелиев. Кралство Дания подкрепи България и за присъединяването към Шенгенското пространство и сме много благодарни за тази подкрепа, допълни държавният глава.