Кралските особи, които ходят на работа
Преди ден принц Чарлз взе решение да закрие своя магазин за зеленчуци Veg Shed, който откри преди осем години близо до дома си в Хайгроув, графство Глостършир. Причината беше спадът на продажбите на фона на ръста на интернет търговията: потребителите предпочитаха да поръчват продукти по интернет, а не да се редят на сергията на принца, независимо че на нея се появяваха произведени в неговата ферма и органично чисти зеленчуци. Принцът обаче не смята да се оттегли от бизнеса – желаейки да е в крак с времето, той смята да продава стоката си в интернет.
Принц Чарлз не е единственият монарх, който има занимание, далеч от представата ни за „синя кръв“. Нека видим още няколко представители на кралски семейства, които работят като обикновени граждани:
Принц Уилям
Вижте още:Най-скъпите медени месеци
Кариерата на престолонаследника на Великобритания не се отличава от тази на неговите деди. Английските крале от Хенри Пети избират за себе си военното поприще и заемат поста на главнокомандуващ на въоръжените сили на страната. След като завърши образованието си през 2006 г., принц Уилям постъпи в Кралската военна академия, от която се дипломира като офицер. Сега принцът служи като пилот на спасителен хеликоптер. През 2011 г. той участваше в операция по спасяването на моряци от потъващ руски товарен кораб, а през 2012 г. издирваше 16-годишно момиче край бреговете на Уелс. През тази година военната служба на принц Уилям изтича и той трябва да реши дали ще продължи да работи.
Принц Амeдео от Белгия
Вижте още: Колко принцове за женене останаха?
27-годишният белгийски принц едва ли има претенции за престола, предвид че той е едва шести в списъка на наследниците. Може би затова принц Амeдео предпочете да гради кариера отвъд Океана, в Ню Йорк. Завършил Кралската военна академия на Белгия и Лондонското училище по икономика, той работи за Deloitte Touche Tohmatsu, една от четирите най-големи одиторски служби в света.
Като всеки служител в офис, принцът става всяка сутрин за работа, работи наравно с останалите и получава заплащане като тях. Впрочем въпреки скромното си занимание, Амeдео редовно намира място в класацията на най-желаните ергени.
Инфанта Кристина (Испания)
Вижте още:7 неомъжени милиардерки
Най-малката дъщеря на крал Хуан Карлос и кралица София заема длъжността директор по социалните програми на фонда Fundation La Caixa и като такава отговаря за просветни проекти и въпроси по опазването на околната среда и културното наследство.
Принцеса Нура Бинт Ибрахим Ал-Халифа (Бахрейн)
Вижте още: Най-богатите в Aрабския свят
Историята на принцеса Нура Бинт Ибрахим Ал-Халифа не е типична за арабска държава със строги ислямски традиции. Докато по-голямата част от жените в Бахрейн все още са домакини, 29-годишната племенница на краля е таен агент на полицията за борба с наркотиците. Освен това, не толкова отдавна срещу принцесата бяха повдигнати обвинения за измъчване на затворници. Делото влезе в съда, но принцесата отрича всички обвинения.
Княз Ростислав Романов (Русия)
Вижте още:Най-богатите хора, живели някога
Правнукът на последния руски император Николай II прекарва по-голямата част от времето си в Русия, независимо от факта, че семейството му живее в Англия. Ростислав Романов се дипломира по специалността Изобразително изкуство в Falmouth University в Корнуол, след което се премества в Москва. Тук той живеел, учи руски език и историята на своите предци, както и работи. През 2010 г., потомъкът на Романови се присъедини към борда на директорите на завода за часовници "Ракета" и между другото беше съветник на творческия отдел. На поста си князът разработи дизайна на часовник, посветен на 400-ата годишнина на династията Романови.
Принц Карл Филип (Швеция)
Вижте още: Най-красивите кралски особи на всички времена
Шведският принц Карл Филип, второто дете и единствен син на крал Карл XVI Густав, е решил да изгради кариера в спорта, а именно в ралитата. Той учи графичен дизайн и реклама, а по-късно учи в Шведския университет за селскостопански науки. В допълнение, принцът има ранг офицер от резерва в шведския корпус „Амфибия“. Разностранно развитият шведски престолонаследник участва в създаването на документални филми и проектира обложки за компакт-диска, издаден за рождения ден на кралицата. Лиценз от шведската федерация по автомобилен спорт Карл Филип получи през 2003 г., а две години по-късно започна да се състезава като първи пилот. В настоящия сезон принцът ще се състезава в скандинавския тунингов шампионат STCC на волана на Volvo S60.
Принцеса Шарлот Казираги (Монако)
Вижте още:Най-богатите наследнички в Европа
Принцеса Шарлот Казираги, внучката на покойния Рение III и племенница на княза на Монако Алберт II, реши да следва стъпките на баба си - актрисата Грейс Кели. Тя прави успешна кариера като модел и през 2012 г. бе избрана за новото лице на известната модна къща Gucci за две години.
Зара Филипс (Великобритания)
Вижте още: Внучката на кралица Елизабет започна участието си Олимпиадата
Най-голямата внучка на кралица Елизабет II Зара Филипс е посветила кариерата си на конния спорт, с който семейството ѝ е силно свързано. През 2006 г. за постижения в конния спорт внучката на Кралицата бе призната за Спортна личност на годината, и след това - наградена с орден на Британската империя. Зара Филипс печели различни спортни награди, но най-голямотоѝ постижение досега е сребърен медал на Олимпийските игри Лондон 2012.
Моса бинт Насер Ал-Миснет (Катар)
Вижте още: Жените, които стоят до арабските шейхове
Втората от трите жени на шейха на Катар Моса бинт Насер Ал-Миснет е една от най-влиятелните жени в Персийския залив. Съпругата на шейха е политически и обществен деец, и дори участва в работата на парламента. Моса заема няколко висши длъжности: началник на катарския фонд за образование, науката и обществено и на председател на Върховния съвет по въпросите на семейството. Тя също така създава и ръководи Арабския демократичен фронт, чиято основна задача е да съдейства за развитието на свободни медии и гражданското общество. И въпреки тази заетост, шейха Моса намира време за възпитанието на седемте си деца.
Принцеса Сириванавари (Тайланд)
Вижте още: Младите престолонаследници
Тя е моделиер. Преди да основе своя собствена марка, принцесата учи текстилен дизайн в Япония и работи в модните къщи на Armani и Dior. Сега нейната марка «Sirivannavari» се продава с успех не само в Тайланд, но и извън кралството. Сириванавари често участва в в международни модни седмици и например през 2008 г. откри Руската седмица на модата.