Седем тайни на успеха на Марк Закърбърг
Стремежът да работи за себе си, постоянство и известна доза авантюризъм – тези и други черти на характера помогнаха на Марк Закърбърг да стане един от най-младите милиардери в света.Само преди седмица основателят на Facebook навърши 29 години, а състоянието му вече се оценява на 13.3 млрд. долара.
Какъв трябва да бъдеш, за да имаш шанс да постигнеш това – нека видим седем качества и постъпки, които помогнаха за Закърбърг да се превърне в това, което познаваме днес:
Да изискваш и да не се предаваш
Когато у приятел на бъдещия основател на Facebook се появил компютър Quantex 486DX с процесор Intel 486, 10-годишният Марк поискал от родителите си същия. Ето какво разказва той: „След около месец разбрах, че да сменяш цвета на работния плот е, разбира се, занимателно, но бързо писва. И тогава започнах да чета книги и да се опивам да пиша програми“. В следващите години, занимавайки се самостоятелно, той постига впечатляващи постижения и става професионален програмист.
Работи за себе си
В гимназията Закърбърг създава за себе си програмата Synapse. Това е умен mp3 плеър, който самостоятелно съставя плейлисти, изучавайки каква музика по кое време на деня и колко често слуша потребителят. Програмата, познаваща каква музика потребителят би искал да слуша, предизвиква интереса на гиганти като Microsoft и AOL. Независимо от това, Закърбърг предпочита да откаже предложенията, включително и за работата в една от компаниите, качвайки Synapse за свободен достъп.
„В света, в който социалните структури за най-много, виртуалното, общодостъпно досие е информационна бомба. И изобщо, ако човек има мозък, той просто няма морални право да не работи за себе си, отдавайки голяма част от свободното си време и резултатите от своите достижения на своя работодател“, заявява Закърбърг.
Вижте още: Шест тайни на успелите жени
Учи се, дори без университет
Независимо от фанатичното увлечение по програмирането, бъдещият създател на Facebook не се ограничава в една сфера на знанието. Той се справял добре с математиката и естествените науки, изучава древни езици и античност, занимава се с фехтовка. Дори специалността му в Харвард не е програмиране, а психология.
„След като Facebook набра един милион потребители, а на нас още ни беше интересно да се занимаваме, решихме да развием това предприятие. Но винаги съм си казвал, че ако Facebook се беше провалил, щях да се върна в Харвард:, заявява той.
Малко авантюризъм
Бъдещият основател на Facebook харчи голяма част от спестяванията, направени от родителите му за таксите в колежа, в началото на собствения си бизнес Facebook. Но за проект от такъв мащаб това не е достатъчно и Закърбърг решава да вземе безсрочен академичен отпуск от Харвард и да се премести в Силициевата долина, където може да намери финансиране.
"Така че в края на лятото в Пало Алто (Силиконовата долина), седяхме с моите приятели и мислехме, трябва ли да се върнем в университета, или трябва да вземем парите на инвеститора и да видим какво ще стане. Ние избрахме второто и в бъдеще отново правихме същия избор в началото на всеки семестър"- казва Марк.
Работи денонощно
Закърбърг и неговият екип търпеливо работят над Facebook, посвещавайки му цялото си свободно време. След старта на социалната мрежа, той признава, че написал кода за само за седмица с помощта на своите еднокурсници Едуардо Северин, Дъстин Московиц, Андрю Маклум и Кристофър Хюз. После обаче работата се увеличава.
„Истинската история на Facebook се състои в това, че ние работихме много. Случна история, нали? Просто седяхме на компютрите през тези шест години и пишехме“, казва Закърбърг.
Вижте още: Принципите, които направиха кмета на Ню Йорк милиардер
Да промениш света
В раздела „Биография“ на личната страница на Закърбърг стои формулирана неговата цел: "Опитвам се да направя света по-отворен". И може да се каже, че Марк със сигурност върви към целта си. На 4 октомври 2012-а броят на потребителите на Facebook надвиши един милиард. Благодарение на Facebook, милиони хора от различни страни могат да общуват помежду си, да споделят снимки, бележки и видеоклипове. Закърбърг е отказал много предложения за закупуване на социалната мрежа и не спират дотук. Независимо от полярността си, Facebook често се променя, търсейки нови възможности и потребители.
Вижте още: Какви са шансовете ви да станете милиардер?
Обичай работата като себе си
Когато създава Facebook, Закърбърг не мисли за печалбата и парите, които ще му донесе той. Той просто прави това, което наистина обича. По думите му той дори не мислел да създава компания:
„ Facebook не беше за мен нито работа, нито удоволствие. Това беше мисия и това е, което ми дава енергия, това е единственото, с което мога да се занимавам в живота“, заявява той.