Процесът на инвестиране в животозастраховане
Profit.bg продължава поредицата от кампании, за да събере знанията на експертите от различни бизнес сектори с въпросите, за които винаги сме искали добри отговори.
Първият ни избор е животозастраховането. За експертно мнение в сектора се обърнахме към Петър Дамянов, финансов директор в MetLife България.
Основните цели на инвестиционния отдел в една животозастрахователна компания са професионалното управление на средствата, генерирани от бизнеса на компанията и постигането на баланс между печалбата и риска, съобразявайки се с регулаторните изисквания по отношение на активите и инвестициите на компанията.
Какво се случва с моите пари, когато си закупя животозастрахователна полица?
След като клиентът вземе важното решение да защити в дългосрочен план стандарта си на живот и този на своето семейство, и започне да плаща премиите по своята застраховка, своята дейност започва и инвестиционния отдел на компанията.
Целта на застрахователя е да прилага инвестиционна стратегия, която да носи ползи за притежателя на полицата и прави възможно компанията да изпълни обещанията си към клиента, като се избягват крайно рискови инвестиции.
Основен момент е правилното управление на активите и пасивите на компанията, като компанията разпределя риска при управлението на задълженията си към клиента спрямо типа застраховка, която той е избрал.
В случаите, когато клиентът е избрал рискова застраховка, ликвидността на средствата, с които се покрива тази застрахователна полица, е най-важната цел на мениджъра "Инвестиции" в компанията, за да може да бъдат изплатени своевременно всички задължения към клиента при възникване на застрахователно събитие.
Активите, покриващи подобен тип задължения на компанията към клиента, са високо ликвидни. Примери за такъв тип активи са: банковите депозити или краткосрочните държавни ценни книжа.
При спестовните продукти ситуацията е различна – това са продукти, за които натрупаните средства са дължими на клиента след 10, 20 и повече години от влизането на договора в сила. В ситуации като тази основен двигател е стабилността и устойчивостта на портфейла с активи, който покрива тези полици.
Повечето застрахователни компании стриктно следят настъпването на падеж при спестовните си продукти и структурират матуритета на активите си спрямо това с цел да гарантират текущи нива на доходност за клиента, като ефективно ги „заключват“ в негова полза.
Друга важна техника, прилагана от застрахователните компании, е намаляване риска на инвестиционния портфейл посредством включването на различни типове активи, като инвестиции в държавни финансови облигации, корпоративни финансови облигации, банкови депозити, и т.н.
При всеки един от тези видове активи средствата се инвестират отново в множество различни видове активи, за да се постигне диверсификация спрямо фактори като държава, индустрия, сектор и т.н.
Как компанията се грижи за моите пари и постига обещанията си към клиента?
Основната цел на всяка една застрахователна компания е да поддържа високи нива на платежоспособност и ликвидност, за да може във всеки един момент да покрие претенции и ползи за своите клиенти, както и да генерира печалби над средните, без да жертва стабилността на инвестиционния си портфейл.
За да постигнат това, застрахователните компании упражняват политика за инвестиции, която включва няколко основни правила:
Инвестиране в държавни и корпоративни ценни книжа с определен кредитен рейтинг (например инвестиционен рейтинг на ниво поне BBB, определен от водеща агенция като Standard & Poor‘s) и постоянно наблюдение върху способността на издателя на ценните книжа да изплаща задълженията си;
Въвеждането на правила за диверсификация, които поставят ограничения върху част от портфейла или типа активи, които могат да бъдат инвестирани в конкретна категория. Ограниченията биват поставяни спрямо конкретни географски райони (например развиващи се пазари), конкретни сектори в икономиката (например бранша на технологиите), или конкретни индустрии (например банковия сектор);
Изключването на определени индустрии или издатели на ценни книжа;
Ограничение върху инвестиции в рискови активи с високо ниво на изменчивост на стойността;
Придържането към гореизложените правила осигурява оптимална стабилност на инвестиционния портфейл и значително допринася за способността на една животозастрахователна компания да спазва обещанията си към клиента.
Защо парите ми са на по-сигурно място с една животозастрахователна компания в ситуация на финансова криза?
Като инвестира голяма част от средствата си от името на своите клиенти, застрахователната компания постига значителна диверсификация, като намалява риска и намалява влиянието, което може да окаже една лоша инвестиция върху общата доходност, реализирано от инвестиционния портфейл на дружеството.
Трябва да се отбележи също така, че спестовните продукти включват минимална гарантирана доходност, която се разпределя по живитозастрахователната полица на клиента, дори и компанията да е реализирала загуби от инвестициите си, като по този начин клиентът е предпазен от загуби, които биха могли да бъдат реализирани, ако клиентът самостоятелно реши да инвестира своите спестявания.
Нещо повече, регулаторът изисква от всяка една застрахователна компания да поддържа наличен собствен капитал, който служи като допълнителен буфер за посрещането на неблагоприятни развития при изплащането на щети или реализирани загуби от инвестиции.