Не може цената за битовите потребители да се задържи за сметка на бизнеса и трябва да има баланс. В момента се правят много сериозни сметки за цената на тока. Това заяви председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова, цитирана от БНТ.

От 1 юли цената на слънчевата енергия ще падне, тъй като соларните панели са поевтинели, каза още шефът на ДКЕВР. Харитонова обаче не уточни с колко.

За следващия регулаторен период към мрежата ни няма да се присъединяват фотоволтаици, а само водни централи и мощности на биомаса, каза Евгения Харитонова. Тяхната мощност обаче ще е малка - около 10 мегавата за цялата страна. Проблемът идва от големия брой и високата цена на вече присъединените ВЕИ-мощности.

"Сметките показват от заявленията на ЕРП-тата и НЕК, че за следващия ценови период им трябват 1.2 млрд. лв. и кусур, за да покрият зелените мощности. В същото време имат около 400 млн. лв. загуби от миналия период. Значи, реално ако трябва да бъдем честни, тук трябва да излязат 1.6 млрд. лв. Съгласете, че аз лично не мога да обясня на българския народ какво правим по въпроса'“, каза тя.

„Ако се понижи цената на тока, това автоматично ще доведе до повишаване на цената на парното. Причината е субсидирането на топлофикациите чрез произведената от тях електрическа енергия, която вече няма да се изкупува на високи цени от НЕК“, обясни председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

„Почти всички топлофикации в страната произвеждат успоредно с топлинната енергия и електричество чрез когенерация. Досега НЕК изкупуваше този ток на високи цени, като по този начин се субсидираха топлофикациите, а това позволяваше по-ниски сметки за отопление чрез парно. Чрез новата методология за изчислението на цената на тока на регулирания пазар обаче това електричество отпада от микса, а това неминуемо ще накара топлофикациите да поискат по-високи цени за парното“.

Харитонова посочи, че тези формули за изчисляване на цените се оформят от министерството.