Поколението Y: кой ще смени трудохолиците?
През цялото си свободно от сън време, те седят в чатовете, не затварят електронната си поща, преглеждат Facebook. Те са уверени и добре знаят езици. Представителите на поколението Y- както социолозите наричат младите хора, са родени в края на 80-е и 90-е години и практически не могат да си представят света без интернет.
Тъй като именно това поколение сега излиза на пазара на труда, от тях започват да се интересуват специалистите по подбор на персонал, съобщава iHNed.cz. Те се опитват да изяснят какви способности на това поколение, което живее онлайн, могат да използват в своя полза.
Силни и слаби страни
На работа те могат да бъдат ефективни, способни са бързо да изпълняват задачи, както смята Ленка Червена от отдела за подбор на персонал на IKEA. Темповете на живот на това поколение са по-бързи, което може да се прояви и в липсата на търпение на младите хора. „В същото време те са уверени в себе си, не се страхуват по-често да обръщат внимание върху себе си и да изказват нови мисли и идеи“, добавя специалистът.
Горе-долу така оценява младите сътрудници и Павел Пуф, директор на кадрите на ČEZ, в която през миналата година една трета от новонаетите служители са именно представители на поколението Y. Младите, смята той, имат много преимущества, но не са съвършени: „Възможно е отчасти да не им стига умение да виждат взаимовръзката на нещата, да разграничават фактите и на тази база да правят верни изводи. Завършилите образованието си наскоро често не могат да се похвалят дори с умение да представят добре себе си. Но над всичко това може да се работи“.
Консултантите от HR-сферата в същото време отбелязват, че поколението Y не е толкова „податливо“ на работа като поколението X -хората, родени през 70-те и началото на 80-те, които в момента са в пика на кариерата си.
„Поколението Х искаше да заема добри позиции, а това означаваше, че трябва да отделя на работата много време. В един момент имаше твърде много трудохолици, които изгоряха в работата си. И така беше навсякъде“, коментира Ивона Хароуздова. Поколението Y също е ориентирано към кариерата, но повече се стреми да запази баланса между личния и професионалния си живот.
Техничарите са малко
Ако в сферата на услугите поколението Y най-вероятно след няколко години ще заема водещи места, в техническата сфера се очертава недостиг на квалифицирани кадри -инженери, електротехници, ядрени физици. При това младите не страдат от излишна скромност. Мениджърът на ČEZ Павел Пуф съобщава, че според проучване на компанията студентите, които сега завършват ВУЗ-овете, имат по-високи изисквания за начална заплата от поколението преди тях.
Оптимистите, които ще променят професионалния свят
Въпреки че в Чехия, а и в цяла Европа, за младите не е лесно да си намерят работа, поколението Y няма да се сблъска с толкова сериозни социални проблеми, което е повод за оптимизъм.
Според изследване на компанията Ipsos Tambor от 2011 г. две трети от младите са оптимистични за близките си няколко години, докато предишните поколения бяха по-песимистично настроени.
Около 2025 г. поколението Y ще е по-голямата част от работещото население. С това според специалистите ще започнат дълбоки измамения в света на професионалното развитие:повечето мениджъри от поколение Y ще превърнат офисите в отворени пространства с гъвкав работен график, или т. Нар. Hotelling: на десет сътрудници ще им стигат напълно пет-шест работни места.
Но тогава поколението Z, родено след 2000 г., вече ще настъпва по петите поколението Y.